Vlhová si počas skvelej sezóny pripísala vysokú odmenu, v zárobku ju však predbehla jedna súperka

Petra Vlhova
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová s veľkým krištáľovým glóbusom za víťazstvo vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní. Foto: SITA/AP

Víťazka veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení Svetového pohára žien v zjazdovom lyžovaní Slovenka Petra Vlhová sa zaradila na druhú priečku v súčte odmien za dosiahnuté výsledky v sezóne 2020/2021.

Tri lyžiarky získali viac ako najlepší muž

Dvadsaťpäťročná Liptáčka na základe výkonov na súťažných svahoch získala od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) spolu 444 501 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte približne 402-tisíc eur pred zdanením. Lepšie na tom bola len Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová s odmenami vo výške 485 091 CHF. Tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová so sumou 410 978 CHF.

Zaujímavosťou je, že všetky spomenuté ženy získali v skončenom ročníku viac ako celkový víťaz poradia SP mužov Francúz Alexis Pinturault, ktorý na odmenách dostal 379 064 švajčiarskych frankov.

Medzi mužmi skončil druhý Rakúšan Vincent Kriechmayr s 335 090 CHF a tretí bol Švajčiar Marco Odermatt, ktorý získal na odmenách 285 920 CHF.

Vlhová absolvovala všetky preteky

Petra Vlhová ako jediná zo ženskej časti seriálu SP absolvovala všetkých 31 pretekov. Ambiciózna Liptáčka okrem šiestich víťazstiev v tejto sezóne ukoristila aj dve druhé aj dve tretie miesta. Až 21-krát skončila v najlepšej desiatke a práve táto štatistika výrazne naklonila misky váh na jej stranu v boji o veľký glóbus. V Top 10 bola deväťkrát v slalome, päťkrát v obrovskom slalome, trikrát v super G a zjazde a raz v paralelnom obrovskom slalome.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) plánovala na odmenách rozdeliť spolu 9 miliónoch švajčiarskych frankov, čo je v prepočte približne 8,15 milióna eur. Túto sumu však znížili zrušené preteky, za ktoré sa odmeny neudeľovali.