Vlhová slalom nedokončila, Velez-Zuzulová skončila desiata

Veronika Velez Zuzulová
Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová počas prvého kola slalomu Svetového pohára vo švajčiarskej Crans Montane Foto: SITA/AP

CRANS MONTANA 15. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila 10. miesto v pondelkovom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok vo švajčiarskej Crans Montane. Skúsenej Slovenke patrila po prvom kole tretia pozícia, ale v tom druhom sa na profilovo náročnom kopci a na rozbíjajúcej sa trati nevyhla chybám. Napokon bol z toho v druhej jazde až 25. najlepší čas a celkovo zaostala o 1,32 s za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Zuzulovej mladšia krajanka Petra Vlhová preteky nedokončila. Mladá Liptáčka sa po 7. priečke v 1. kole pustila aj v druhom do súboja s náročnou traťou bez rešpektu. Na prvom medzičase ešte viedla, ale potom sa v tanci medzi bránkami dostala príliš do predklonu a výsledkom bol „špicar“ a predčasný koniec nádejí. Víťazka decembrových pretekov v Aare Vlhová v tejto sezóne druhýkrát nedokončila slalom v rámci Svetového pohára, predtým sa jej to nepodarilo v talianskej Santa Caterine.

„Škoda tohto výpadku, ale taký je šport. Raz to vyjde, inokedy nie. Druhé kolo bolo na trati trošku viac rozbitejšie ako to prvé, bola aj hmla, dievčatá nevideli dobre pod nohy. Je rozdiel, keď máš za takých podmienok v druhom kole číslo 24 alebo 7. Peťa urobila chybu a vypadla. Pri páde si niečo natiahla v krku, ale nemalo by to byť nič vážne,“ uviedol tréner Ivan Iľanovský pre agentúru SITA.

Víťazný návrat Shiffrinovej

Víťazkou v ôsmom slalome sezóny v Crans Montane sa stala favorizovaná Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá sa vrátila do súťažného diania po vyše dvoch mesiacoch najlepším možným spôsobom.

Druhá skončila Francúzka Nastasia Noensová (+0,45 s) a tretiu priečku si vyjazdila Kanaďana Marie-Michele Gagnovová (+0,50 s). Pre Noensovú aj Gagnonovú to sú premiérové stupne víťazov v tejto sezóne. Obe vyťažili aj z toho, že v druhom mali k dispozícii menej rozbitú trať.

Švédka Frida Hansdotterová napriek až 6. miestu o čosi zvýšila vedenie v slalomovom poradí SP pred Veronikou Velez-Zuzulovou na 99 bodov. Tretia je Češka Šárka Strachová (-113 bodov), Petra Vlhová klesla zo štvrtej na piatu priečku. V celkovom poradí SP je na čele Američanka Lindsey Vonnová, Hansdotterová je štvrtá a Velez-Zuzulová naďalej deviata.

Slalom v Crans Montane sa jazdil ako náhrada za zrušený Maribor

Úradujúca majsterka sveta aj olympijská víťazka Shiffrinová suverénne ovládla prvé dve slalomové podujatia sezóny na domácom snehu v Aspene, v decembri vo švédskom Aare si však počas tréningu zranila koleno a musela nútene pauzovať.

Celkovo má stále iba 20-ročná Američanka na konte už 18 víťazných pretekov v rámci Svetového pohára, až na jednu výnimku všetky dosiahla v slalome. „Nevedela som, čo môžem dopredu očakávať po tej mojej pauze. Aj vzhľadom na náročné podmienky som veľmi spokojná, ako som zajazdila,“ uviedla Shiffrinová v prvom interview pre organizátorov.

Slalom na netradičnom mieste v Crans Montane sa jazdil ako náhrada za zrušený Maribor spred dvoch týždňov, kde panovali jarné podmienky a trať bola príliš nebezpečná pre slalomárky. V Slovinsku síce pustili 24 pretekárok na trať 1. kola vrátane oboch najlepších Sloveniek, ale ich výsledky napokon anulovali.

Najbližšie budú vo Svetovom pohári na programe už o 8 dní tzv. mestské preteky v Štokholme, kde bude súperiť iba elitných 16 pretekárok formou vyraďovacích jázd až do finále. Výsledky týchto pretekov sa budú rátať aj do hodnotenia slalomu v SP. Po tomto podujatí nasleduje v kalendári najtočivejšej disciplíny už len slovenská Jasná (6. 3.) a finále SP vo švajčiarskom Sankt Moritzi (19. 3.).

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Crans Montana (Švaj.) – výsledky:
Slalom žien (1. + 2. kolo):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:29:20 min (42,83 + 46,37), 2. Nastasia Noensová (Fr.) +0,45, 3. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,50, 4. Bernadette Schildová (Rak.) +0,61, 5. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,66, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,73, 7. Šárka Strachová (ČR) +0,98, 8. Resi Stieglerová (USA) +1,11, 9. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,17, 10. Veronika Velez-Zuzulová +1,32,…Petra Vlhová (obe SR) nedokončila 2. kolo.

Poradie Svetového pohára v slalome (po 8 z 11 pretekov):

1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 545 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 446, 3. Šárka Strachová (ČR) 432, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 331, 5. Petra Vlhová (SR) 320, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) 300.

Poradie vo Svetovom pohári (po 26 z 39 pretekov):

1. Lindsey Vonnová (USA) 1060 bodov, 2. Lara Gutová (Švaj.) 973, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 820, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 701, 5. Tina Weiratherová (Licht.) 619, 6. Nina Lösethová (Nór.) 541, …9. Veronika Velez-Zuzulová 446, … 17. Petra Vlhová (obe SR) 338

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Facundo BagnisLindsey VonnováMikaela ShiffrinováPetra VlhováVeronika Velez-ZuzulováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová