VLK odovzdá pripomienku občanov k zonácii TANAP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tichá a Kôprová dolina
Tichá a Kôprová dolina Foto: ticha.sk

KOŠICE 30. marca (WEBNOVINY) – Viac ako 8 800 občanov podpísalo hromadnú pripomienku k zonácii Tatranského národného parku (TANAP). „V stredu o 11:00 odovzdám osobne na Ministerstve životného prostredia hromadnú pripomienku k pripravovanej zonácii TANAP-u. Počet 8 800 je súčasne plocha v hektároch, na ktorej navrhuje ministerstvo zrušiť bezzásahový stupeň ochrany prírody lesných porastov,“ informoval dnes agentúru SITA náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč. Dodal, že zároveň daruje ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi knihu o medveďoch v Tichej a Kôprovej doline „Posledná pevnosť“, v ktorej autor Erik Baláž opisuje túto poslednú rozsiahlu oblasť tatranskej divočiny v Tatrách.

Za najvážnejšie problémy novej zonácie považuje Lesoochranárske zoskupenie VLK zaradenie viac ako 1200 hektárov lesov z Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Tichá a Kôprová dolina do zón s lesným

hospodárením a zaradenie 128 hektárov lesov v lokalite Surový hrádok (pod NPR Tichá a Kôprová dolina) do zóny Cr, čo je rozvojová zóna určená pre cestovný ruch ako plocha na výstavbu rekreačných zariadení. Spokojní nie sú ani so zaradením 176 hektárov v lokalite Spálený žľab v Západných Tatrách do zóny Cr. Ide o rozšírenie zjazdových tratí na úkor biotopov svišťa, kamzíka a tetrova či zaradením viac ako 400 hektárov lesov v okolí Štrbského plesa (Solisko) do zóny Cr – opäť ide o rozšírenie zjazdových tratí na úkor prioritných biotopov európskeho významu.

Znepokojuje ich aj zaradenie 129 hektárov v lokalite Ždiar (Belianske Tatry), do zóny Cr, pričom 50 hektárov leží priamo v NPR Belianske Tatry a zaradenie lesných porastov s najprísnejšou ochranou v NPR Bielovodská dolina a NPR Javorová dolina (Belianske Tatry) s rozlohou viac ako 1000 hektárov do zóny B, to znamená do kategórie lesov, kde je umožnená ťažba dreva.

„Zmenšenie rozlohy prísne chránených území v TANAP na úkor kľúčových biotopov kamzíka, svišťa, tetrova, vlka, rysa a medveďa nemá v Európe na území národných parkov obdobu. Tomuto bezprecedentnému rozhodnutiu nepredchádzala žiadna celospoločenská diskusia a ani odborný prieskum dotknutých území. Jediné záujmové skupiny, ktoré profitujú z pripravovanej zonácie TANAP tak zostávajú len lesohospodári a podnikatelia v cestovnom ruchu,“ hovorí Lukáč. Lesoochranárske zoskupenie VLK plánuje v tejto súvislosti v apríli ďalšie rozsiahle protesty v centre Bratislavy.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik BalážJuraj Lukáč
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLK