Vlnu horúčav vystriedalo výrazné ochladenie, meteorológovia vydali výstrahy pred búrkami

Dážď
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 13. augusta 13:33

Studený front, ktorý postupuje cez naše územie, sa v utorok postará nielen o búrky a zrážky, ale aj výrazné ochladenie. Vlna tropických horúčav na našom území sa nateraz končí.

Informuje o tom stránka iMeteo.sk. Maximálne teploty sa počas utorku vyšplhajú na +23 až +27 °C, pričom na severe nášho územia bude chladnejšie.

Varujú aj pred silnejším vetrom

„V porovnaní s pondelkom budú dnešné popoludňajšie teploty aj o 5 až 10 °C nižšie. Ochladenie bude pokračovať aj v stredu a maximálne teploty by sa len ojedinele mali dostať nad hranicu +25 °C,“ informuje web. Tropické horúčavy sa na naše územie vrátia najskôr počas nedele.

„Najmä v oblasti hôr sa môžu vytvárať výrazné búrkové bunky, ktoré môžu prinášať aj krúpy, či intenzívne prívalové zrážky. Veľkým nebezpečenstvom bude taktiež silnejší vietor,“ varuje iMeteo.sk. Búrky by mali postupovať východným smerom a očakáva sa, že ustanú večer.

Intenzívne lejaky

Na väčšine územia Slovenska v utorok do polnoci platia výstrahy pred búrkami. Ako píše Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke, s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Výstraha, búrky, shmu
Reprofoto: shmu.sk

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody a bahna zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Výstraha, dážď, shmu
Reprofoto: shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom