Aktualizované: Vo Fortuna lige sa malo podplácať, má ísť najmä o zápasy majstrovskej Trnavy

FC Spartak Trnava
Hráči s trénerom majstrovského družstva s trofejou a medailami počas osláv fanúšikov a futbalistov FC Spartak Trnava zo zisku majstrovského titulu vo Fortuna lige ročníka 2017/2018. Trnava, 19. máj 2018. Foto archívne, SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 4. júna 17:55

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) –  V najvyššej slovenskej futbalovej súťaži sa schyľuje k veľkému škandálu. Stretnutia uplynulého ročníka Fortuna ligy 2017/2018 totiž mali byť ovplyvňované.

Vyšetrovanie sa týka Bartka

Podľa portálu topky.sk majú minimálne v jednom prípade existovať zadokumentované svedectvá a dôkazy, podľa ktorých mali byť podplácaní hráči v zápasoch majstrovskej Trnavy. „Prípadom sa zaoberal aj Slovenský futbalový zväz, no vzhľadom k obrovským podozreniam ho prevzala Národná kriminálna agentúra,“ informujú topky.sk.

Podľa denníka SME figuruje v prípade bývalý predseda FC Senec Daniel Bartko. Ten pre periodikum potvrdil, že vyšetrovanie sa týka jeho stretnutia s jedným hráčom. Zároveň však odmietol korupčné správanie. „Povedzte, že je to hlúposť, že som mu chcel pomôcť,“ povedal Bartko pre SME a uviedol, že situáciu rieši s právnikmi.

Podľa TV Markíza mal byť hráč, s ktorým prebehlo stretnutie na pumpe, brankár MFK Ružomberok Matúš Macík. Bartko potvrdil stretnutie aj pre televíziu, podľa jeho slov však brankárovi ponúkol prestup do zahraničného klubu. Bartko tiež vysvetlil, že Macík ho zrejme zle pochopil, keď mu na záver stretnutia povedal, že dúfa, že Ružomberok zvíťazí nad Trnavou, pretože mal stavené na „jednotku“.

Spolupracujúce osoby

Polícia sa mala začať zaoberať podozreniami v decembri 2017. „V rámci operatívneho preverovania boli vykonané úkony s poukázaním najmä na fakt, že sa jedná o trestnú činnosť v špecifickej oblasti, a to v prostredí úzkeho a špecifického typu osôb, ktoré sa navzájom poznajú a nanajvýš dobre poznajú prostredie, v ktorom k samotnej korupčnej činnosti dochádza, a preto bolo potrebné na zadokumentovanie tejto trestnej činnosti veľmi citlivo vyhľadať, osloviť a získať spolupracujúce osoby, prostredníctvom ktorých by bolo možné nadobudnúť bližšie informácie o celom priebehu trestnej činnosti, to znamená k záujmovým osobám a ich prepojeniam, formám, miestam, kde k tejto trestnej činnosti dochádza. Z toho dôvodu bola prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti vytypovaná spolupracujúca osoba s PZ pohybujúca sa v záujmovom prostredí,“ píše sa podľa portálu topky.sk v spise.

„V záujme Slovenského futbalového zväzu je, aby sa medializované informácie o možnej manipulácii stretnutí v 1. lige, ktoré sa objavili dňa 4. júna vo viacerých médiách, vyšetrili. Keďže momentálne prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní a Slovenský futbalový zväz nedisponuje oficiálnymi informáciami z vyšetrovania, nemôže sa k celej záležitosti v tejto chvíli vyjadriť,“ uviedol SFZ v oficiálnom stanovisku na svojom webe.

Maximálna súčinnosť

Na vyhlásenie SFZ nadviazal aj riadiaci orgán najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy – Únia ligových klubov: „V zmysle už publikovaného vyjadrenia Slovenského futbalového zväzu je aj záujmom Únie ligových klubov, aby sa medializované informácie o možnej manipulácii stretnutí v najvyššej futbalovej súťaži mužov, ktoré sa objavili dňa 4. júna vo viacerých médiách, vyšetrili. Keďže momentálne prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní a Únia ligových klubov nedisponuje oficiálnymi informáciami z vyšetrovania, nemôže sa k celej záležitosti v tejto chvíli vyjadriť.

V záujme zachovania dobrého mena najvyššej futbalovej súťaže mužov prezident ÚLK okamžite iniciuje stretnutie s oddelením integrity futbalu v rámci SFZ, keďže naším spoločným záujmom je, aby predmetné informácie boli riadne vyšetrené. Zároveň vyhlasujeme, že poskytneme maximálnu súčinnosť všetkým orgánom SFZ, príp. NAKA, pri objasňovaní medializovaných informácií.“

Vplyvná osoba

Zdokumentovaný má byť prípad zo zápasu MFK Ružomberok – Spartak Trnava. Jedného z futbalistov „ruže“ mala osloviť osoba známa vo futbalových kruhoch a sľúbiť odmenu 5-tisíc eur, ak zabezpečí, aby tím spod Čebraťa nezvíťazil (duel sa 21. apríla 2018 skončil nerozhodne 0:0, pozn.). Tento futbalista však na dohodu údajne nepristúpil a vec nahlásil.

„Podľa viacerých výpovedí a zistení nebol tento prípad pokusu o úplatok jediný. Slová zainteresovaných hovoria o tom, že to takto v našej prvej a druhej lige funguje už dlhší čas. Viaceré výsledky boli ovplyvnené práve hráčmi, ktorí sa nechali uplatiť,“ referujú sportky.sk.

Podľa uvedeného portálu je osoba, ktorá sa pokúša ovplyvňovať výsledky stretnutí tak vplyvná vo futbalovom prostredí, že „nikto voči tejto osobe nevystúpi, a preto sa doteraz nepodarilo nejakým spôsobom dané skutočnosti aj preukázať“.

Podľa disciplinárneho poriadku SFZ, ak sa preukáže úmyselná spolupráca Spartaku Trnava na korupčných praktikách, klubu hrozí pokuta, odobratie majstrovského titulu, ale aj vylúčenie z Fortuna ligy. Európska futbalová únia ho môže sankcionovať vylúčením z európskych súťaží a pokutou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FC Spartak TrnavaNAKA Národná kriminálna agentúraSFZ Slovenský futbalový zväz