Vo Francúzsku a Belgicku zadržala polícia ďalších islamistov

Muž, ktorý zabil policajtku, prepadol obchod v Paríži
Útočník, ktorý zabil policajtku, zadržiava v obchode s lahôdkami asi päť rukojemníkov vrátane matky s dieťaťom. Polícia okolie lahôdkarstva na predmestí Porte de Vincennes uzavrela a nariadila tiež zatvorenie všetkých obchodov a reštaurácií v židovskej štvrti Le Marais z obavy ďalších útokov. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 27. januára (WEBNOVINY) – Polícia vo Francúzsku a Belgicku zatkla počas razií proti podozrivým islamistom osem osôb. Stalo sa tak tri týždne po tom, čo si útoky islamských militantov v Paríži a okolí vyžiadali 17 obetí.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete

—–> TU

Najnovšie razie sa odohrali v utorok na úsvite vo francúzskom meste Lunel na pobreží Stredozemného mora a belgickom meste Kortrijk, asi 10 kilometrov od francúzskych hraníc. „Dnes sme rozbili mimoriadne nebezpečnú a organizovanú sieť,“ uviedol francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorého vláda po útokoch zo 7.-9. januára nasadila v krajine tisíce dodatočných vojakov a policajtov.

Príslušníci elitnej policajnej jednotky, mnohí maskovaní a ťažko ozbrojení, zatkli v Luneli päť osôb vo veku 26 až 44 rokov. Dvaja z nich sa vrátili zo Sýrie, uviedol policajný zdroj.

Obrazom: Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí

V Belgicku, kde polícia skôr počas januára zabila dvoch islamistov, zadržali ďalšie tri osoby. Pri policajných prehliadkach v domoch zatknutých v Kortrijku sa našli zbrane, pričom muži sú podozriví z väzieb na radikálne skupiny.

Od útokov v Paríži vypočula francúzska, belgická a nemecká polícia už desiatky podozrivých islamistov. V prípade štyroch osôb sa začalo formálne vyšetrovanie pre možné spolupáchateľstvo.

Francúzi vyzvali Úniu

Francúzsko vyzvalo v utorok Európsku úniu, aby zintenzívnila boj proti financovaniu terorizmu. Paríž preto predloží svoje návrhy na väčšiu transparentnosť finančných úkonov v rámci EÚ.

Francúzsky minister financií Michel Sapin v utorok povedal, že cieľom je čo najskôr uzavrieť novú európsku dohodu o boji proti praniu špinavých peňazí. Treba tiež podľa neho urýchliť prijatie ďalších opatrení na sledovanie menších finančných prevodov, ktoré sú základom financovania terorizmu.

Francúzsko prijíma prísnejšie opatrenia

Paríž navrhuje užšiu spoluprácu tajných služieb pri zdieľaní informácií o pohybe podozrivých financií, prísnejšie zákony na zmrazenie účtov podozrivých teroristov a zvýšenie právomocí colných úradov.

Francúzsko prijíma prísne opatrenia na zlepšenie bezpečnosti po teroristických útokoch v Paríži, ktoré si vyžiadali 20 mŕtvych vrátane troch teroristov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michel Sapin
Firmy a inštitúcie Charlie Hebdo