Vo Frankfurte zneškodnili obrovskú bombu z II. svetovej vojny, evakuovali desaťtisíce ľudí

Bomba
Britská bomba, ktorá váži 1,8 tony, našli robotníci počas stavebných prác vo štvrti Westend. Foto: SITA/AP.

FRANKFURT NAD MOHANOM 3. septembra (WebNoviny.sk) – Pyrotechnici vo Frankfurte nad Mohanom úspešne zneškodnili nevybuchnutú bombu z II. svetovej vojny. Britskú bombu, ktorá váži 1,8 tony, našli robotníci počas stavebných prác vo štvrti Westend.

Okolo 65-tisíc ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy v rámci najväčšej evakuácie v povojnovom období krajiny, teraz čaká na povolenie vrátiť sa. Stovky policajtov kontrolovali budovu za budovou s termokamerami, aby sa uistili, že sú všetci preč. Polícia bude strážiť opustené domy, až kým sa do nich evakuovaní ľudia nevrátia.

Medzi evakuovanými objektami v okruhu 1,5 kilometra boli aj nemocnice, domovy dôchodcov, opera a tiež nemecká centrálna banka. Menšia evakuácia, okolo 21-tisíc ľudí, sa v sobotu uskutočnila aj v meste Koblenz, asi 110 kilometrov od Frankfurtu, kde experti zneškodňovali 500-kilogramovú americkú bombu, ktorú našli počas stavby škôlky.

Na území Nemecka sú pravdepodobne ešte stále stovky nevybuchnutých bômb z čias vojny. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom