Vo Fukušime uniká rádioaktívna voda, ohrozuje prostredie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fukušima
Jadrová elektráreň vo Fukušime. Foto: SITA/AP

TOKIO 3. septembra (WEBNOVINY) – Japonská vláda chce investovať až 47 miliárd jenov (v prepočte viac ako 350 miliónov eur) do boja proti únikom rádioaktívnej vody v areáli poškodenej jadrovej elektrárne v prefektúre Fukušima.

Súčasťou plánu je aj zmrazenie pôdy pod celým zariadením.

Premiér Šinzó Abe chce na tento účel použiť prostriedky zo štátneho rozpočtu.

V areáli vzdialenom asi 220 kilometrov severne od japonského hlavného mesta Tokio po ničivých cunami z marca 2011 postavili desiatky špeciálnych nádrží, v ktorých uskladňujú tisícky ton rádioaktívnej vody.

V uplynulých dňoch však zaznamenali niekoľko rozsiahlych únikov, ktoré ohrozujú okolité prostredie. Prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť TEPCO už priznal, že časť kontaminovanej vody unikla aj do priľahlého mora. Súčasťou plánu je spomínané zmrazenie pôdy, čím chcú experti vytvoriť unikajúcej vode akúsi podzemnú „hrádzu“.

Japonsko si v marci pripomenulo druhé výročie jednej z najhorších katastrof v dejinách ľudstva, ktorú spôsobilo silné podmorské zemetrasenie. Následné vlny cunami vyradili chladiace systémy elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza v rovnomennej prefektúre.

Z reaktorov začala unikať radiácia, čo si vyžiadalo evakuáciu desiatok tisícov ľudí. Úniky rádioaktívnej vody pritom patria medzi najvážnejšie problémy, s ktorými bojujú experti pri likvidácii elektrárne na severovýchodnom pobreží ostrova Honšú. Očakáva sa, že podobne ako v Černobyli bude odstraňovanie následkov havárie vo Fukušime trvať niekoľko desaťročí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Šinzo Abe