Vo Švajčiarsku hlasovali za zákaz minaretov

Minaret

ŽENEVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Viac ako 57 percent účastníkov švajčiarskeho referenda v nedeľu hlasovalo za zákaz výstavby islamských minaretov. S odvolaním sa na oficiálne čiastkové výsledky o tom informovala miestna tlačová agentúra ATS. Výsledok ľudového hlasovania je pre väčšinu analytikov obrovským prekvapením. Úrady zatiaľ spočítali výsledky v 22 z 26 kantónov.

„Federálna vláda rozhodnutie rešpektuje. Výstavba nových minaretov vo Švajčiarsku týmto pádom už nebude povolená,“ cituje agentúra AFP oficiálne stanovisko kabinetu. Ministerka spravodlivosti Eveline Widmerová-Schlumpfová sa už nechala počuť, že to povedie k rozširovaniu islamského fundamentalizmu v krajine. „Tieto obavy by sme mali brať vážne,“ vyhlásila. Ako však zdôraznila, rozhodnutie neznamená „odmietnutie moslimskej komunity, náboženstva alebo kultúry,“ dodala.

Ľudové hlasovanie o tejto otázke presadila Švajčiarska ľudová strana (SVP/UDC), ktorá je najsilnejším politickým subjektom v krajine, spoločne s rôznymi kresťanskými združeniami. Podľa ľudovcov prispievajú minarety k islamizácii Švajčiarska.

Minarety sú veže na islamských mešitách slúžiace na zvolávanie veriacich. Ich výška môže dosahovať od piatich až do niekoľkých desiatok metrov. Najvyšší minaret sa týči nad Veľkou mešitou v Teheráne a dosahuje výšku 230 metrov. V krajine žije asi 400 tisíc moslimov, napriek tomu sa vo Švajčiarsku nachádzajú len štyri minarety.

Švajčiarska vláda už stihla vyzvať voličov, aby zákaz stavby minaretov odmietli a obáva sa, že prípadný úspech referenda by vyvolal v moslimskom svete vlnu násilia, podobne ako tomu bolo v prípade zverejnenia karikatúr proroka Mohammeda v dánskych médiách.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom