Vo Varšave vyšli do ulíc tisíce Poliakov, demonštrovali proti vláde a za slobodu

Protest
Manifest zvolala najväčšia poľská opozičná strana Občianska platforma (PO). Foto: SITA/AP

VARŠAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Najmenej deväťtisíc Poliakov prišlo v sobotu do centra hlavného mesta Varšava na veľkú demonštráciu proti vláde konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) s názvom „Pochod za slobodu“, píše agentúra DPA.

Manifest zvolala najväčšia poľská opozičná strana Občianska platforma (PO). Organizátori tvrdia, že vo Varšave pochoduje až 50.000 ľudí, pričom odhady polície neprevýšili číslo 9000. Denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na odhady radnice tvrdí, na proteste je asi 90.000 ľudí.

Duda v stredu ohlásil referendum

„Nenecháme si vziať našu slobodu,“ povedal počas svojho vystúpenia demonštrantom šéf PO a bývalý minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna, ktorého slová citovala poľská tlačová agentúra PAP. Schetyna povedal, že jeho strana stojí za demokratickým a európskym Poľskom a udržaním prerozdelenia moci a nezávislého súdnictva.

Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý pochádza z vládnej PiS, v stredu oznámil, že chce v krajine na budúci rok usporiadať referendum o prípadných zmenách v 20 rokov starej poľskej ústave.

Kaczyňski obvinenia opozície odmieta

Politickí odporcovia kritizovali plán na referendum v roku 2018 ako pokus o posun k autoritárskejšiemu politickému systému. Opozícia sa okrem iného obáva, že zmeny v ústave by ešte viac posilnili právomoci vlády, ktorá je už teraz pre kontroverzné reformy súdnictva a médií terčom domácej i európskej kritiky.

Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski obvinenia opozície odmieta. „Máme demokraciu: Každý môže mať svoje názory, každý môže demonštrovať, každý môže hlasovať za koho chce a každý môže napísať čo chce,“ povedal dnes podľa agentúry DPA Kaczyňski v Štetíne. Predseda PiS zároveň odkázal účastníkom demonštrácie, aby neprovokovali políciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaJaroslaw Kaczynski