Aktualizované: Zomrela svetoznáma rómska speváčka Věra Bílá

Věra Bílá
Rómska speváčka Věra Bílá. Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič.
  • aktualizované 12. marca 12:26

PRAHA 12. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 64 rokov zomrela Věra Bílá. Informuje o tom portál iDNES.cz s tým, že speváčku v pondelok večer vo vážnom stave previezli do Fakultnej nemocnice v Plzni, kde v utorok dopoludnia skonala.

Rodáčka z Rokycan mala pritom dlhodobé zdravotné problémy a bojovala s ťažkou cukrovkou. Svetoznáma rómska speváčka mala tento týždeň vyraziť na comebackové turné so spevákom Janom Bendigom a dlhoročným členom skupiny Kale Milanom Krokom.

Věra Bílá

… sa narodila 22. mája 1954 ako Věra Giňová, priezvisko si zmenila po sobáši s Františkom Bílým. Objavila ju speváčka Zuzana Navarová a príležitostne spolupracovala aj s rómskou speváčkou a hudobníčkou Idou Kelarovou.

Štrnásť rokov vystupovala so skupinou Kale, s ktorou vydala štyri albumy. Hrali po celej Európe a v Severnej Amerike, pričom dokonca na súkromnom večierku v Bielom dome spievala aj bývalému americkému prezidentovi Billovi Clintonovi.

Britské noviny o Bílej písali ako o rómskej kráľovnej či Elle Fitzgerald rómskej hudby. V roku 2005, keď im manažér Jiří Smetana dohodol sériu koncertov v zahraničí, však náhle odišla do Prešova, kde mala korene jej rodina a začala vystupovať na vlastnú päsť.

Po smrti manžela a syna sa však zrútila, žila v ubytovni a niekoľkokrát sa neúspešne pokúšala o comeback. Česká televízia nedávno v premiére uviedla dokument Poslední naděje Věry Bílé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Věra Bílá