Aktualizované: Vo veku 66 rokov zomrel americký hudobník a spevák Tom Petty

Tom Petty
Americký hudobník a spevák Tom Petty. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 3. októbra, 10:06

LOS ANGELES 3. októbra (WebNoviny.sk) – Vo veku 66 rokov zomrel americký hudobník a spevák Tom Petty. Smutnú správu potvrdila jeho rodina prostredníctvom stanoviska.

Rodák z mesta Gainesville na Floride skonal v losangeleskom UCLA Medical Center, kde ho hospitalizovali po tom, ako v pondelok ráno utrpel infarkt.

„Zomrel pokojne o 20:40 pacifického času (5:40 SELČ) obklopený svojimi blízkymi, členmi kapely a priateľmi,“ uviedol jeho dlhoročný manažér Tony Dimitriades.

Hudobník už raz zomrel

Americké médiá pritom o úmrtí hudobníka informovali už skôr – po tom, ako utrpel infarkt, pričom viaceré z nich sa odvolávali na zdroj z losangeleskej polície. Tá neskôr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedla, že o úmrtí nemá žiadne informácie s tým, že tie prvotné „omylom“ poskytli niektorým médiám a ospravedlnila sa za nepríjemnosti.

Na tieto správy sa odvolával aj magazín Rolling Stone, na ktorý prostredníctvom služby Instagram zaútočila jeho dcéra AnnaKim. „Rolling Stone, môj otec ešte neumrel, ale váš sprostý časopis áno,“ napísala, pričom magazín označila za bulvár a obvinila ho zo snahy zvýšiť si čítanosť. Prostredníctvom rovnakého účtu však otcovo úmrtie neskôr sama tiež potvrdila.

Portál TMZ s odvolaním sa na záchranárov informoval, že hudobníka našli v bezvedomí v jeho dome odkiaľ ho previezli do nemocnice, kde ho napojili na prístroje, no keď sa ukázalo, že jeho mozog nevykazuje žiadnu aktivitu, rozhodli sa ho odpojiť.

Thomas Earl Petty

* sa narodil 20. októbra 1950. Preslávil sa preslávil ako spevák a gitarista formácie Tom Petty and the Heartbreakers, ktorá sa pohybuje na scéne od roku 1976.

Petty ako 17-ročný odišiel zo školy, aby sa spolu s budúcimi kolegami z Heartbreakers Mikeom Campbellom a Benmontom Tenchom mohli naplno venovať svojej kapele Mudcrutch. Začiatkom sedemdesiatych rokov sa s vidinou získania nahrávacej zmluvy presťahovali do Los Angeles.

V tom síce uspeli, no skupina sa rozpadla a v roku 1976 Petty, Campbell a Tench spolu s Ronom Blairom a Stanom Lynchonom založili The Heartbreakers. Ešte v tom istom roku pätica vydala eponymný debutový album.

Najviac sa darilo Hypnotic Eye

Dosiaľ im vyšlo dokopy trinásť štúdioviek, pričom v americkom rebríčku Billboard 200 sa najviac darilo poslednej nahrávke Hypnotic Eye (2014), ktorá sa dostala na prvé miesto. Medzi ich najznámejšie skladby patria napríklad Breakdown, American Girl, I Need To Know, Don’t Do Me Like That, Refugee, The Waiting, Don’t Come Around Here No More, Learning To Fly, Into The Great Wide Open či Mary Jane’s Last Dance.

V roku 2002 formáciu uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy, pričom Petty sa vlani stal aj členom Skladateľskej siene slávy. Tom Petty and the Heartbreakers majú tiež od roku 1999 hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

Grammy s tromi rôznymi formáciami

Petty má na konte aj tri sólové albumy Full Moon Fever (1989), Wildflowers (1994) a Highway Companion (2006), na ktorých sa však podieľali aj jeho kolegovia z Heartbreakers. Bol tiež členom superskupiny The Traveling Wilburys, ktorú spolu s ním tvorili Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne a Roy Orbison.

Na konte mal tri ceny Grammy, pričom jednu získal v roku 2009 ako člen Heartbreakers, jednu v roku 1990 spolu s Traveling Wilburys a jednu v roku 1996 ako sólista za pieseň You Don’t Know How It Feels.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránok www.bbc.com, www.nytimes.com, www.tmz.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob DylanGeorge HarrisonRoy OrbisonTom Petty