Vo veku 69 rokov zomrel britský hudobník Ian McLagan

Ian McLagan
Zomrel Ian McLagan. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Vo veku 69 rokov zomrel britský hudobník Ian McLagan, známy z kapiel Small Faces či Faces, v ktorých hral na klávesy. Muzikant naposledy vydýchol 3. decembra v nemocnici v texaskom Austine v dôsledku mŕtvice.

Na smutnú správu už reagovali spolupracovníci zosnulého ako napríklad Kenney Jones, Andrew Loog Oldham či Billy Bragg. „Stratil som drahého priateľa a britský rock prišiel o jedného z najlepších hudobníkov. Odpočívaj v pokoji, Ian McLagan,“ napísal Bragg na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Ian Patrick ‚Mac‘ McLagan sa narodil 12. mája 1945 v britskom meste Hounslow. K spomínanej už nefungujúcej kapele Small Faces sa pridal v roku 1966 a nahral s ňou albumy – Small Faces (1966), From The Beginning (1967), Small Faces (1967), Ogdens‘ Nut Gone Flake (1968), The Autumn Stone (1969), Playmates (1977) a 78 in the Shade (1978). V roku 2012 formáciu uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.

Po rozpade kapely vzniklo zoskupenie Faces s pôvodnými členmi McLaganon, Ronniem Laneom, Ronniem Woodom, Rodom Stewartom a spomínaným Jonesom. Kapela uviedla na trh počiny First Step (1970), Long Player (1971), A Nod Is As Good As a Wink… to a Blind Horse (1971) a Ooh La La (1973). McLagan, s ktorým spolupracovali napríklad Chuck Berry, Jackson Browne, Joe Cocker či Bob Dylan, vydal aj niekoľko sólových nahrávok. Viedol tiež zoskupenie Bump Band. V roku 2000 mu vyšla autobiografia All the Rage: A Riotous Romp Through Rock & Roll History.

Informácie pochádzajú z webstránok www.nme.com, www.usatoday.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob DylanJoe Cocker