Vo veku 70 rokov zomrel Niki Lauda, legendárny jazdec F1 (aktualizované)

Niki Lauda
Niki Lauda. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 21. mája 7:33

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Motoristický svet stratil jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku 70 rokov zomrel Rakúšan Niki Lauda, trojnásobný majster sveta vo formule 1 a legenda tohto športu. Poslednýkrát vydýchol v kruhu svojej rodine. Informujú o tom rakúske internetové zdroje vrátane laola1.at.

Jeho úspechy zostanú nezabudnuteľné

„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že náš milovaný Niki v pondelok 20. mája pokojne zaspal,“ informovali Laudovi príbuzní.

„Jeho jedinečné úspechy ako športovca a podnikateľa sú a zostanú nezabudnuteľné, jeho neúnavná cesta, priamočiarosť a odvaha zostanú vzorom a meradlom pre nás všetkých. Bol milujúcim a starostlivým manželom, otcom a dedkom. Bude nám všetkým veľmi chýbať,“ dodávajú v liste adresovanej verejnosti.

Niki Lauda zvládol brilantne viacero ťažkých životných situácií, ale po transplantácii pľúc opakovane zápasil so zdravotnými problémami. Jeho smrť potvrdil aj chirurg Walter Klepetko, ktorý ho vlani začiatkom augusta operoval vo Viedni. „Niki Lauda zomrel. Musím to potvrdiť,“ cituje Klepetka APA.

Vážna nehoda na Nürburgringu v roku 1976

Lauda vyhral prestížny a najrýchlejší motoristický seriál v rokoch 1975, 1977 a 1984. Prvé dva tituly získal vo farbách Ferrari a tretí po návrate do súťažného diania ako líder „stajne“ McLaren. To už bol po vážnej nehode na Veľkej cene Nemecka na Nürburgringu v roku 1976, kde utrpel silné popáleniny.

Neskôr v rokoch 1997 a 2005 podstúpil transplantáciu obličiek. Ako jeden z nevýkonných predsedov Mercedesu sa podieľal na príchode Lewisa Hamiltona do štruktúr nemeckého tímu v roku 2013. Vlani v auguste absolvoval transplantáciu pľúc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Niki Lauda