Vo veku 75 rokov zomrel známy výtvarník Milan Veselý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Veselý
Milan Veselý pôsobil aktívne v mnohých oblastiach výtvarného umenia. Foto: SITA/Slovenské centrum dizajnu

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Významná osobnosť slovenskej i československej kultúry, výtvarník Milan Veselý zomrel v piatok 25. septembra vo veku 75 rokov, agentúru SITA o tom v mene rodiny zosnulého umelca informovala Mária Rišková, vedúca a kurátorka Slovenského múzea dizajnu – Slovenského centra dizajnu (SCD).

Tvoril v celej šírke grafického dizajnu

Milan Veselý (1. decembra 1939, Bratislava – 25. septembra 2015, Bratislava) od štúdií úžitkovej grafiky na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1954 – 1958) pôsobil aktívne v mnohých oblastiach výtvarnej kultúry, tvoril v celej šírke grafického dizajnu – od knižnej a plagátovej tvorby, až po tvorbu vizuálnej identity a televíznej grafiky.

Vynikal predovšetkým v oblasti výstavníctva, ktorému sa venoval od začiatku svojej kariéry, spočiatku v podobe čiastkových realizácií pre reprezentatívne medzinárodné výstavy, postupne sa vypracoval na tvorcu komplexných expozícií.

Bol samostatnou tvorivou osobnosťou a okrem krátkeho pôsobenia v Reklamnom podniku Praha bol po skončení štúdia v slobodnom povolaní, od roku 1990 podnikal.

Za knižnú tvorbu bol ocenený

Za svoju knižnú tvorbu získal Milan Veselý významné ocenenia. Verejnosti sú snáď najviac známe obálky kníh Julesa Verna pre vydavateľstvo Mladé letá. Spolupracoval so všetkými veľkými vydavateľstvami – Tatran, Pallas, Vydavateľstvo SAV, Smena, Slovenský spisovateľ, pre ktoré graficky upravil stovky beletristických i odborných publikácií.

Medzi jeho výstavníckymi realizáciami sú najvýznamnejšími zahraničné výstavy a expozície, medzi iným účasť na realizácii výstavnej grafiky a typografických riešení pre Svetové výstavy v Bruseli, Montreali a Osake, taktiež zahraničné výstavy realizované spoločnosťou Incheba, putovné výstavy o M. R. Štefánikovi pre Francúzsko a ďalšie putovné výstavy venované Slovensku v USA, Izraeli, v Nemecku či v Poľsku.

Na Slovensku navrhol a realizoval veľké projekty pre národné inštitúcie. Napríklad, pre Slovenské národné múzeum (SNM) – Prírodovedné múzeum pripravil expozíciu mineralógie a expozíciu pre SNM – Múzeum židovskej kultúry. Pre Slovenskú národnú galériu výtvarne riešil výstavy ako Ikony na Slovensku, Slovenská ilustrácia, Maliarstvo USA, Trienále insitného umenia a ďalšie.

Pracoval pre mnohé inštitúcie. Navrhoval výtvarné riešenia viacerých ročníkov Bienále ilustrácií Bratislava, bol vedúcim grafikom výstav a expozícií Agrokomplexu (1982 – 1988) a výtvarne riešil počas piatich ročníkov výstavy Trenčín mesto módy.

Pracoval pre múzeá aj divadelníkov

Milan Veselý tiež vytvoril múzejné expozície pre Krásnu Hôrku, Svidník, Múzeum Janka Kráľa, Liptovský Mikuláš, Múzeum ľudového umenia na ostrove Slanica, Mestské múzeum Bratislava a hrad Devín. V roku 2004 bola otvorená expozícia navrhnutá Milanom Veselým v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Za svoju prácu v oblasti tvorby výstavných a múzejných expozícií získal mnohé ocenenia.

Osobitné miesto v jeho tvorbe má práca pre divadelníkov, s ktorými bol spriaznený i prostredníctvom svojej manželky, herečky Zity Furkovej. Pre divadlo Astorka Korzo’90 vytvoril vizuálny štýl a desiatky plagátov k predstaveniam v rokoch 1990 až 2004. Spolupracoval s divadlom Nová scéna a s Divadlom na Korze, tvoril plagáty pre premiéry Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Milan Veselý bol známy svojou neustálou aktivitou a pracovitosťou, ktorou inšpiroval svojich kolegov. Jeho odchod zarmútil nielen jeho rodinu a priateľov, ale celú kultúrnu komunitu, ktorá sa viac ako polstoročie stretávala s jeho tvorbou, dodáva Slovenské múzeum dizajnu – SCD v tlačovej správe k odchodu známeho výtvarníka, Milana Veselého.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať