Vo veku 76 rokov zomrel český hudobník Petr Skoumal

Sviecka sviecky plamen umrtie
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu český hudobník Petr Skoumal, ktorý sa preslávil piesňami pre deti i hudbou k filmom ako napríklad Jára Cimrman ležící, spící (1983) či Rozpuštěný a vypuštěný (1984). Skoumal skonal po dlhej chorobe v nemocnici v pražských Střešoviciach.

Petr Skoumal sa narodil 7. marca 1938 v Prahe a už ako osemročný si zahral v snímke Nezbedný bakalář (1946). Študoval na Pražskom konzervatóriu a Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Následne sa venoval komponovaniu scénickej hudby a pôsobil tiež ako externý spolupracovník Československého rozhlasu. Od roku 1966 pracoval v pražskom divadle Činoherní klub, kde bol režisérom a hudobným dramaturgom.

Tak taktiež vyvrcholila jeho spolupráca so spisovateľom, hercom a spevákom Janom Vodňanským, s ktorým vydal albumy S úsměvem idiota (1969), Hurá na Bastilu (1970) a S úsměvem Donkichota (1970), pričom šlo o koláže parodických scénok, básní a piesní. Skoumal spolupracoval aj s Janom Burianom a je autorom hudby hitu Michala Prokopa Kolej Yesterday. Od 80. rokov sa venoval vlastnej tvorbe, pričom vydal viacero albumov pre deti a tiež pre dospelých. Okrem toho skladal hudbu k filmom a do večerníčkov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom