Aktualizované: Vo veku 81 rokov zomrel americký senátor John McCain, k úmrtiu sa vyjadril i prezident Kiska

John McCain
Vo veku 81 rokov zomrel americký senátor John McCain. Foto: archívna, SITA/AP
  • aktualizované: 26. augusta 14:08

WASHINGTON 26. augusta (WebNoviny.sk) – Vo veku 81 rokov zomrel americký senátor John McCain. Smutnú správu potvrdila jeho kancelária. Politikovi vlani diagnostikovali rakovinu mozgu. Jeho rodina v piatok oznámila, že sa rozhodol ukončiť liečbu. Na druhý deň zomrel na svojom ranči v Arizone.

Úprimnú sústrasť rodine a najbližším zosnulého amerického senátora Johna McCaina vyjadril aj prezident Andrej Kiska.

„Som hlboko zarmútený správou, že John McCain – muž s odvahou, silnými zásadami a neúnavný bojovník za hodnoty, ktoré zdieľame na oboch brehoch Atlantiku, nás dnes opustil,“ napísal Kiska na svojom twitterovom konte.

K úmrtiu sa už vyjadrili napríklad aj bývalý prezidenti George W. Bush a Barack Obama, ale aj súčasná hlava USA Donald Trump, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že súcití s rodinou zosnulého.

Republikán McCain bol šesťnásobným senátorom, pričom v americkom Senáte pôsobil 30 rokov. Do Kapitolu nechodil od decembra. McCain bol veteránom vojny vo Vietname. V roku 1967 zostrelili jeho lietadlo, pričom ďalších viac ako päť rokov strávil vo väzení, kde čelil aj mučeniu. Kandidoval tiež na prezidenta USA. Patril k ostrým kritikom Donalda Trumpa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBarack ObamaDonald TrumpGeorge W. BushJohn McCain