Vo veku 90 rokov zomrel herec a režisér Richard Attenborough

Richard Attenborough
Zosnulý americký režisér a herec Richard Attenborough. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Vo veku 90 rokov zomrel v nedeľu anglický herec a režisér lord Richard Attenborough. BBC News o tom informoval jeho syn. Počas vyše 60-ročnej kariéry vo filmovom priemysle sa objavil v množstve snímok, napríklad v krimi trileri Brighton Rock (1947), dobrodružnej vojnovej dráme Veľký útek (1963) alebo sci-fi Jurský park (1993). Ako režisér bol známy najmä životopisnou drámou Gándhi (1982), ktorá mu vyniesla dva Oscary.

Sir Ben Kingsley, ktorý v tomto filme stvárnil titulnú postavu, sa vyjadril, že mu Attenborough bude veľmi chýbať. „Richard Attenborough mi dôveroval s kľúčovou úlohou, že dokážem priviesť k životu sen, ktorý v ňom dozrieval 20 rokov. Keď mi zveril úlohu Gándhiho, bola v tom veľká priazeň a radosť. Vložil do mňa absolútnu dôveru a za to som mu absolútne dôveroval aj ja a zamiloval som si ho,“ uviedol 70-ročný Angličan, ktorý práve vďaka spomínanému filmu získal svojho zatiaľ jediného Oscara v kariére.

Video: Ukážka z filmu Gándhi (1982)

V dobrom spomínajú aj Mia Farrow a Steven Spielberg

Režisér Jurského parku Steven Spielberg prezradil, že lord Attenborough prejavoval vášeň vo všetkých oblastiach svojho života. „Svetu dal nesmierny dar v podobe citlivého zobrazenia Gándhiho a bol dokonalý pre oživenie dinosaurov ako John Hammond v Jurskom parku. Bol mojím drahým priateľom a ja stojím v dlhom rade tých, ktorí ho zbožňovali,“ povedal na adresu zosnulého kolegu 67-ročný americký filmár.

Na Twitteri sa k úmrtiu Attenborougha vyjadril aj britský premiér David Cameron. „Jeho herecký výkon v Brighton Rock bol výnimočný a réžia Gándhiho úžasná – Richard Attenborough bol jedným z velikánov filmu,“ napísal. Americká herečka Mia Farrow na sociálnu a mikroblogovaciu sieť napísala: „Richard Attenborough bol ten najmilší muž, s ktorým som mala tú česť pracovať. Princ. Odpočívaj v pokoji ‚Pa‘ – a ďakujem.“

Attenborough žil posledné roky v domove dôchodcov

Lord Attenborough žil spolu s manželkou už roky v domove dôchodcov pre profesionálnych hercov a uplynulých šesť rokov bol od nešťastného pádu zo schodov navyše pripútaný na vozík. Jeho syn pre BBC povedal, že skonal v nedeľu v čase obeda. Rozsiahlejšie vyhlásenie by mala rodina zverejniť v pondelok.

Richard Attenborough a herečka Sheila Sim sa vzali v roku 1945. V roku 1950 prišiel na svet syn Michael, po ktorom nasledovali dcéry Jane a Charlotte. Michael je divadelným režisérom a Charlotte pôsobí ako herečka. Jane zahynula vo veku 49 rokov v Thajsku spolu s 15-ročnou dcérou a svokrou, keď dovolenkové stredisko Khao Lak 26. decembra 2004 zasiahla ničivá cunami.

Richard Attenborough

bol hercom, režisérom, producentom, podnikateľom a bývalým prezidentom Kráľovskej akadémie divadelných umení. Na konte má dva Oscary za film Gándhi (1982) v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší film. Získal aj tri Zlaté glóbusy, štyri ceny BAFTA a v roku 1983 navyše aj prestížnu trofej BAFTA Fellowship za celoživotné dielo.

Ako herec sa predstavil napríklad v snímkach Veľký útek (1963), Jurský park (1993), Zázrak na 34. ulici (1994), Hamlet (1996), Stratený svet: Jurský park (1997) či Kráľovná Alžbeta (1998). Režíroval filmy Vzdialený most (1977), Chorus Line (1985), Chaplin (1992), Krajina tieňov (1993), Láska a vojna (1996), Indián (1999) či Tajomstvo prsteňa (2007).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronSir Ben KingsleySteven Spielberg