Vo veku 91 rokov zomrela kanadská hokejová legenda, Red Kelly bol obrancom a neskôr útočníkom

Red Kelly
Red Kelly. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) – Vo veku úctyhodných 91 rokov vo štvrtok 2. mája zomrela kanadská hokejová legenda Red Kelly. Informáciu priniesol portál TSN.ca.

Leonard Patrick „Red“ Kelly ako hráč pôsobil v zámorskej NHL v rokoch 1947 až 1967, za Detroit a Toronto absolvoval v profilige 1316 zápasov základnej časti s bilanciou 281 gólov a 542 asistencií, v play-of pridal 164 štartov (33+59). Zaujímavosťou je, že hrával na pozícii obrancu, po prestupe do Toronta bol útočníkom.

S oboma tímami získal štyrikrát Stanleyho pohár a je hráčom s najvyšším počtom týchto trofejí medzi hráčmi, ktorí nikdy nehrali za Montreal. Canadiens sú najúspešnejším klubom histórie NHL. Od roku 1967 sa Red Kelly venoval trénerstvu. Začínal v Los Angeles Kings, neskôr viedol Pittsburgh Penguins a potom aj Toronto Maple Leafs. Počas hráčskeho pôsobenia v Toronte sa krátko venoval aj politickej kariére.

Už v roku 1969 ho uviedli do hokejovej Siene slávy v Toronte. V roku 1988 mu patrila 22. priečka v rebríčku najlepších hráčov NHL všetkých čias, v roku 2017 ho zaradili medzi stovku najväčších hviezd histórie profiligy. V roku 2001 dostal prestížne ocenenie Order of Canada. Kluby, v ktorých hral, v predchádzajúcich rokoch slávnostne vyradili jeho číslo 4 z používania – v Toronte v októbri 2016 a v Detroitu len nedávno – vo februári 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom