Vo veku 92 rokov zomrela maliarka Eva Trizuljaková

Eva Trizuljaková
Maliarka, spisovateľka, publicistka, nositeľka Ceny Fra Angelica Eva Trizuljaková zomrela v pondelok 17. decembra vo večerných hodinách vo veku 92 rokov. Rozlúčka so zosnulou umelkyňou sa uskutoční v piatok 21. decembra o 12:00 v Kostole Panny Márie Snežnej v Bratislave Na Kalvárii. Bratislava, 18. december 2018. Foto: SITA/Marek Trizuljak

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Maliarka, spisovateľka, publicistka, nositeľka Ceny Fra Angelica Eva Trizuljaková zomrela v pondelok 17. decembra vo večerných hodinách vo veku 92 rokov.

Rozlúčka so zosnulou umelkyňou sa uskutoční v piatok 21. decembra o 12:00 v Kostole Panny Márie Snežnej v Bratislave Na Kalvárii. Agentúru SITA o tom za rodinu informoval Samuel Trizuljak.

Osem detí

Eva Trizuljaková sa narodila sa 25. septembra 1926 v Bratislave, kde absolvovala štúdium na Vysokej škole výtvarných umení ako študentka Ľudovíta Fullu, Jána Mudrocha a Vincenta Hložníka.

Z manželstva so sochárom Alexandrom Trizuljakom (1921 – 1990) sa im narodilo osem detí. Dožila sa 27 vnúčat a 28 pravnúčat. Svoje diela vystavovala na viac ako 40 samostatných expozíciách doma i v zahraničí.

Jej obrazy a tapisérie sú v zbierkových fondoch slovenských múzeí a galérií vrátane SNG. Nachádzajú sa tiež vo viacerých kostoloch. Osvojila si techniku artprotisu, ktorá sa aj vďaka jej umeleckému prínosu zaradila k uznávaným textilným technológiám.

Úvahy o umení a kultúre

Úvahy o umení a kultúre publikovala Trizuljaková po roku 1989 vo viacerých periodikách. Napísala a vydala biografiu svojej stredoškolskej profesorky a kresťanskej aktivistky Márie Pecíkovej s názvom Môj život je moje krédo, v druhom prepracovanom vydaní vyšla pod názvom Mária Pecíková.

Napísala a vydala aj knihu úvah o kultúre Spravodlivosť miesto nádeje, v spolupráci so svojou sestrou Miloslavou Kodoňovou vydala knihu spomienok, rozhovorov a úvah Žasnem nad darmi života. V rukopise zostali jej knihy s názvom Šieste videnie a Znamenie ženy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom