Vo veku 99 rokov zomrel známy kazateľ Billy Graham, Trump ho nazval špeciálnym mužom

Billy Graham
Legendárny americký kazateľ a duchovný poradca viacerých amerických prezidentov Billy Graham. Foto: archívne, SITA/AP

MONTREAT 21. februára (WebNoviny.sk) – Vo veku 99 rokov zomrel legendárny americký kazateľ a duchovný poradca viacerých amerických prezidentov Billy Graham. Smutnú správu potvrdil agentúre AP jeho hovorca Mark DeMoss.

Evanjelikálny kazateľ, ktorý dlho trpel rakovinou, zápalom pľúc a inými ochoreniami, skonal v stredu vo svojom dome v Severnej Karolíne.

Kázal viac ako 210 miliónom ľudí

Billy Graham, celým menom William Franklin Graham Jr., sa narodil 7. novembra 1918. Oddaným kresťanom sa stal ako 16-ročný, ako 21-ročného ho v roku 1939 vysvätili za pastora. Počas svojej vyše 60-ročnej kariéry kázal viac ako 210 miliónom ľudí, miliónom z nich sa prihovoril prostredníctvom televízie, ktorú na masové kázanie kresťanského posolstva použil ako prvý. Bol duchovným poradcom viacerých prezidentov, počnúc Dwightom Eisenhowerom a končiac Barackom Obamom. Svoju poslednú bohoslužbu odslúžil v roku 2005 v New Yorku.

Graham, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších kazateľov 20. storočia, kázal vo viac ako 185 krajinách a teritóriách sveta vrátane Nigérie či Severnej Kórey. V 80. rokoch zavítal aj do východnej Európy a kázal aj v Československu. Počas svojho pôsobenia sa snažil hľadať riešenia aj na sociálne problémy spoločnosti a zasadzoval sa za ľudské práva. Vyzýval tiež k svetovému mieru a počas Studenej vojny tiež k eliminácii nukleárnych a biologických zbraní. V roku 1983 mu prezident Ronald Reagan udelil Prezidentskú medailu slobody.

Inšpiroval ľudí po celom štáte

Na Grahamovo úmrtie v stredu reagovalo viacero osobností cirkevného aj politického života. Americký prezident Donald Trump napríklad na Twitteri nazval kazateľa veľmi špeciálnym mužom a uviedol, že „nebolo iného človeka ako on„. „Jeho viera v Krista a jeho úplne úprimný evanjelikálny duch inšpiroval ľudí po celom štáte a po celom svete. Myslím, že sa Billy dotkol sŕdc nielen kresťanov, ale ľudí všetkých vier, pretože bol veľmi dobrým mužom,“ uviedol na jeho adresu zase bývalý prezident George H.W. Bush.

Arcibiskup z Canterbury, Justin Welby, zase uviedol, že „dlh, ktorý mu svetová cirkev dlží, je nemerateľný a nevyjadriteľný“ a že je „Bohu vďačný za život a kázanie tohto dobrého a verného služobníka evanjelia„.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRonald Reagan