Vo veku zomrela 72 rokov kľúčová postava korupčného škandálu FIFA

Chuck Blazer
Chuck Blazer Foto: SITA/AP.

NEW YORK 13. júla (WebNoviny.sk) – Vo veku 72 rokov zomrel Chuck Blazer, americký futbalový funkcionár, kľúčová postava korupčného škandálu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Trpel na rakovinu konečníka, cukrovku a chorobu koronárnych artérií.

V rokoch 1990-2011 bol ako generálny sekretár druhým mužom Konfederácie severoamerického, stredoamerického a karibského zväzového futbalu (CONCACAF), pôsobil aj vo funkcii viceprezidenta Futbalovej federácie USA.

Členom výkonného výboru FIFA bol 16 rokov

Bývalý člen výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) – bol ním 16 rokov – dostal v roku 2015 doživotný zákaz práce vo svetovom futbale za to, že prijímal nelegálne platby, provízie, úplatky a podieľal sa na finančných machináciách.

V posledných rokoch spolupracoval v utajení na vyšetrovaní korupcie vo futbalovej sfére. Americkým úradom poskytol informácie vedúce k odhaleniu korupčnej aféry, do ktorej boli zapletení štrnásti funkcionári FIFA, respektíve osoby na ňu napojené. Práve jeho výpoveď viedla k spusteniu škandálu krátko pred kongresom FIFA.

Priznal sa k desiatim bodom obžaloby

Newyorčana pritlačili vyšetrovatelia k múru pre jeho nepriznané príjmy z rokov 2005 – 2010, ktoré činili celkovo 11 miliónov amerických dolárov.

Sľúbil uhradiť 2,5 milióna USD a ďalšie financie v budúcnosti, pričom bol ochotný vzdať sa aj svojej penzie od FIFA, aby zaplatil dlhy. Za to, za priznanie k desiatim bodom žaloby a za spoluprácu americká vláda ustúpila od nároku na ďalší trest. Na konte mal toho požehnane: vydieranie, spreneveru, pranie špinavých peňazí, úmyselné zatajenie príjmov a šesť daňových únikov. Maximálna sadzba 100 rokov odňatia slobody.

„Poznal som Chucka veľa rokov. Pre šport urobil veľa. Je mi ľúto záležitostí okolo FIFA, ale bol to dobrý človek. Pomáhal športu v USA,“ vyjadril sa na margo úmrtia Blazera tréner futbalovej reprezentácie USA Bruce Arena. Blazer zomrel 12. júla 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chuck Blazer