Video: Vo vesmíre nastal vzácny nebeský úkaz, čiastočne bol viditeľný aj na Slovensku

Slnko

Planéta Merkúr v popoludňajších hodinách v pondelok 11. novembra prešla popred Slnko. Išlo o výnimočný astronomický úkaz, na ktorého opakovanie si pozorovatelia počkajú ďalších trinásť rokov. Úkaz bolo možno pozorovať v prípade dobrého počasia ďalekohľadom so špeciálnymi filtrami alebo na verejnom pozorovaní v niektorých hvezdárňach na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális.

Slováci mohli uvidieť polovicu úkazu

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastal 11. novembra, bol pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky. „Pre pozorovateľov na území Slovenska bola viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka,“ informoval predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. Pozorovanie úkazu ukončil západ Merkúra a Slnka okolo štvrtej hodiny poobede.

Merkúr bol v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bol jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča,“ uviedol Gális. Vysvetľuje, že z tohto dôvodu Merkúr nebol viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bolo treba použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybaveným spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom. Inak by mohlo dôjsť k poškodeniu zraku.

Verejné pozorovania vo hvezdárňach

Generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovec uviedol, že najbezpečnejším spôsobom pozorovania bola metóda projekcie. Slnko malo priemer 25 centimetrov a Merkúr mal priemer 1,3 milimetra. „V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,“ dodal. Gális poznamenal, že verejné pozorovania prechodu sa organizovali aj v ďalších hvezdárňach. A to aj v rámci podujatí pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Pozorovalo sa v hvezdárni v Žiari nad Hronom, v Partizánskom, či v Prešove.

Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie,“povedal Gális. K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Najbližší prechod nastane o trinásť rokov – 13. novembra a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nadíde až 7. mája 2049.

Viac informácií o tomto úkaze možno nájsť na stránke Slovenského zväzu astronómov www.szaa.org alebo na stránke Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove www.suh.sk a na oficiálnych stránkach hvezdární.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián VidovecRudolf GálisTomáš Dobrovodský