Vo vojnou zmietanom Jemene hrozí vyhladovanie viac ako piatim miliónom deťom, problémom je aj cholera

Jemen, hladomor, vyhladovanie detí
Vo vojnou zmietanom Jemene hrozí vyhladovanie 5,2 miliónu detí, môže za to i zvyšovanie cien potravín. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Vo vojnou zmietanom Jemene hrozí vyhladovanie 5,2 miliónu detí. Pred vážnou situáciou v krajine varovala mimovládna organizácia Save the Children.

Potravinová neistota ohrozuje čoraz viac rodín, a to najmä pre rastúce ceny potravín, klesajúcu hodnotu jemenskej meny v dôsledku konfliktu, ale aj pre boje okolo kľúčového prístavného mesta Hudajdá, ktoré je vstupným bodom pre humanitárnu pomoc do povstalcami ovládaných oblastí.

„Milióny detí nevedia, kedy dostanú ďalšie jedlo. V jednej nemocnici, ktorú som navštívila v severnom Jemene, boli bábätká, ktoré boli také slabé, že nemohli plakať, telá mali vyčerpané hladom,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka Save the Children International Helle Thorning-Schmidt.

„Táto vojna hrozí zabitím celej generácie jemenských detí, ktoré čelia viacerým hrozbám, od bômb cez hlad po ochorenia, ktorým sa dá predísť, ako je napríklad cholera,“ dodala.

Začiatkom septembra organizácia informovala, že pre vážnu podvýživu ošetrila v tomto roku takmer 400-tisíc detí mladších ako päť rokov. Zároveň varovala, že do konca roka môže zomrieť vyše 36-tisíc detí, píše spravodajský portál BBC.

Konflikt v Jemene sa začal v roku 2014, keď povstalci húsíovia obsadili hlavné mesto Saná a zvrhli medzinárodne uznávanú vládu. Provládna koalícia pod vedením Saudskej Arábie bojuje proti povstalcom podporovaným Iránom od marca 2015. Vojna si vyžiadala už viac než 10-tisíc obetí.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom