Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni klesol počet nezazmluvnených ambulancií

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala v piatok popoludní 737 nezazmluvnených ambulancií. Ich počet tak po štvrtkovom rokovaní poisťovne so Združením ambulantných lekárov (ZAP) na pôde rezortu zdravotníctva klesol o vyše 170 ambulancií. Z celkového počtu ambulancií tak zatiaľ zostáva s VšZP bez zmluvy 6,2 % ambulancií.

Pacient by nemal nič platiť

Štátna zdravotná poisťovňa zároveň pripomína, že do 31. decembra 2018 sa pre lekára ani pacienta nič nemení, lekárom sú ich výkony preplácané a pacient by nemal nič platiť.

„VšZP rovnako pripomína, že ak poistenec ochorie, alebo sa mu náhle zmení zdravotný stav a navštívi lekára, ktorý nebude mať zmluvu s VšZP, od 1. januára 2019 neplatí za vyšetrenie, ani za vypísanie receptu, pretože ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uvádza sa vo vyhlásení poisťovne.

Ani za výdaj lieku, ani za laboratórne vyšetrenia

VšZP ďalej dodáva, že jej poistenci nebudú platiť ani za výdaj lieku v lekárni, za laboratórne a iné vyšetrenia, ktoré predpíše nezmluvný všeobecný lekár ani za vyšetrenie u lekára špecialistu, na ktoré ho poslal nezmluvný lekár.

„VšZP neodkladnú zdravotnú starostlivosť v zmysle zákona uhradí v plnom rozsahu, a to všetkým všeobecným lekárom, lekárom špecialistom, lekárňam aj pracoviskám, ktoré vykonávajú laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia,“ informuje poisťovňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz ambulantných poskytovateľov