Vo všetkých pohoriach platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, riziko môže s vetrom stúpať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tatry, Lomnický štít
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3 stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Stúpajúca tendencia

Vplyvom dažďových zrážok v priebehu noci sa snehový profil do 2000 m n.m. premočil a oťažel. Nad 2000 m n. m. silný vietor navieva sneh do dosiek a vankúšov na záveterné severné,severovýchodné strany štítov, hrebeňov a žľabov.

Nebezpečné sú tak terény vo všetkých výškach, pričom v stredných polohách hrozia lavíny z mokrého snehu a vo vysokých doskové lavíny. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení (lyžovanie, výstup lyžiara na lyžiach) obzvlášť na strmých svahoch (nad 30°).

Súčasne je možné vo vysokých polohách spôsobiť odtrh aj z veľkej vzdialenosti vplyvom vysokého pnutia v snehovej pokrývke, ktoré vytvoril vietor. Počas dňa očakávame hlavne v stredných polohách výskyt spontánnych lavín stredných až veľkých rozmerov.

V priebehu dňa vplyvom ďalších dažďových zrážok a silného vetra je tendencia lavínového nebezpečenstva stúpajúca.

Spontánne lavíny

V sobotu ráno prevládalo v horských oblastiach Slovenska zamračené teplé počasie, teploty dosahovali ráno o 07:00 -4°C v najvyšších polohách po 4°C na podhorí. Na hrebeňoch fúkala juhozápadná víchrica o sile 20-25 m/s (72-92 km/h), v nárazoch až 35 m/s (126 km/h).

V najvyšších polohách nad 2000 m n. m. previeva silný južný vietor sneh na svahy severovýchodných a severných orientácií. Na takýchto záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše a doskový sneh. Pod 2000 m n.m. výdatný dážď počas celej noci premočil sneh takmer v celom profile, pohyb v takomto teréne je borivý, snehová pokrývka oťažela a hrozia tu spontánne základové lavíny.

Horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. V hrebeňových oblastiach sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.

Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách je do 180 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 – 250 cm. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba