Vo Výčapoch-Opatovciach pri Nitre prvýkrát volili v komunálnych voľbách aj utečenci z Iraku

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Vhadzovanie volebného lístka do volebnej urny v Starej Turej počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

NITRA/VÝČAPY OPATOVCE 10. novembra (WebNoviny.sk) – Vo Výčapoch-Opatovciach pri Nitre prvý raz volili aj kresťanskí utečenci z Iraku, ktorí tu žijú od roku 2016. Svoj hlas prišiel zatiaľ odovzdať jeden iracký manželský pár. Pani robí už niekoľko mesiacov v obci poštárku.

Ako agentúru SITA informoval kňaz Peter Brenkus z Občianskeho združenia Pokoj a dobro, vo Výčapoch-Opatovciach v súčasnosti žije 21 Iračanov. Ďalších vyše 40 ich žije v Nitre a okolitých obciach. „Majú vybavený trvalý pobyt. O slovenské občianstvo môžu požiadať najskôr po štyroch rokoch,“ uviedol Brenkus.

Vyššia volebná účasť

Volebná účasť vo Výčapoch-Opatovciach dosahuje momentálne okolo desať percent. Podľa predsedníčky volebnej komisie Timey Holkovej očakávajú v týchto komunálnych voľbách vyššiu účasť, pretože majú dvoch kandidátov na starostu.

Obyvatelia obce sú poctiví voliči, volebná účasť tu býva okolo 65 percent. Keď však mali v posledných voľbách v roku 2014 jedného kandidáta na starostu, prišlo len okolo 40 percent voličov.

Dnes to vyzerá s účasťou dobre, chodia aj takí, ktorých som ešte voliť nevidela. Zatiaľ boli najmä starší, mladí zvyknú prísť popoludní alebo večer,“ hovorí Holková. Účasti praje aj slnečné počasie.

Utečenci z Asýrie

Utečenci prišli na Slovensko koncom roka 2015 z Asýrie, čo je oblasť Iraku pri meste Mosul. Ich materinský jazyk je aramejčina, jazyk Ježiša Krista.

Do Nitrianskeho kraja sa presunuli na jar 2016. Bolo ich 149, spolu 25 rodín, mnohí však už Slovensko opustili. Dôvodom bolo, že najmä starší Iračania sa nevedeli vyrovnať s kultúrnymi rozdielmi a chceli sa vrátiť domov, ich rodiny išli s nimi.

Niektorí Iračania sa však na Slovensku dobre integrovali, jeden z nich si napríklad vo Výčapoch-Opatovciach otvoril holičstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom