Vo Vysokých Tatrách sa začalo rojenie lykožrútov

Bez názvu
TANAP Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 5. mája (WEBNOVINY) – V Tatranskom národnom parku sa začalo jarné rojenie lykožrúta smrekového v oblasti Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca a Kežmarských Žľabov vo Vysokých Tatrách. Rojenie sa začalo pre chladnejšie počasie približne o dva týždne neskôr ako vlani. „V bionómii škodcu panujú prísne pravidlá, kedy sa prvé dospelé chrobáky preberú zo zimného latentného štádia a kedy prepukne jarné rojenie,“ uviedol Ján Ferenčík z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP. Teploty vhodné na prvé rojenie podkôrneho hmyzu boli 25. apríla. Presnosť výpočtu približného dátumu začiatku tohtoročného jarného rojenia potvrdil podľa Ferenčíka odchyt prvých imág lykožrúta smrekového vo feromónovom lapači už nasledujúceho dňa. Od tohto dňa sa už vývoj populácie lykožrúta nezastaví nasledujúcich 10 až 12 týždňov.

Čím skôr sa začne jarné rojenie, tým väčší je predpoklad vývoja aj druhej, prípadne aj tretej generácie lykožrútov. Vývoj druhej generácie môže spôsobiť až šesťnásobný nárast škôd v smrekových lesných porastoch v porovnaní so škodami spôsobenými lykožrútmi z jarného, teda prvého rojenia v roku. Vývoj každej populácie lykožrútov je limitovaný počasím, vývojom prirodzených nepriateľov lykožrútov a opatreniami lesníkov. „V najrozšírenejšom pásme kalamitného premnoženia lykožrútov, v tzv. bezzásahovej zóne, sú limitujúce len prvé dva faktory. Vykonať ochranné opatrenia v tomto území štátna správa ochrany prírody lesníkom nepovolila,“ uviedol Ferenčík. Podľa lesníkov to je dôvod, prečo kalamitné premnoženie trvá tak dlho a v súčasnosti je v rozsahu, aký Štátne lesy TANAP v nimi spravovanom území národného parku doteraz nezaznamenali.

Od roku 2005 do konca roka 2009 spracovali Štátne lesy TANAP v nimi spravovanom území viac ako 940 000 stromov napadnutých lykožrútom. V bezzásahovom území zostáva vďaka lykožrútom stáť už takmer 800 000 vyschnutých stromov. Lykožrútová kalamita v priebehu piatich rokov poškodila smrekové porasty v lesoch Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAP na ploche väčšej ako polovica plochy vetrovej kalamity z novembra 2004.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park