Vo Vysokých Tatrách trvá 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, informujú horskí záchranári

Lavína; zima; mráz
Foto: ilustračné; thinkstock.com

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – V najvyšších polohách Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z 5-dielnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá len malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň.

Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy a žľaby, svahy pod sedlami na svahoch južnej, juhovýchodnej a východne orientácie. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne uvedených orientácií.

Na horách bolo v sobotu ráno zamračené. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -7 do 0°C. Za uplynulých 24 hodín pripadlo do päť cm nového snehu, prevažne vo Vysokých Tatrách. Vplyvom oteplenia snehová pokrývka sadá.

V žľaboch najvyšších polôh svahov južnej, juhovýchodnej a východne orientácie sa stále nachádza väčšie množstvo snehu (v doskách) s hrúbkou 0,5 až 1 m, na vetrom exponovaných miestach je sneh v kvalite tvrdého podkladu. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 m) do 50 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 35 – 75 cm.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba