Vo využívaní eurofondov patrí Slovensko k najhorším v EÚ, využilo len približne tretinu zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
peniaze, kalkulačka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko patrí vo využívaní eurofondov k najhorším v Európskej únii. V súčasnom pomaly sa končiacom programovom období 2014 – 2020 vyčerpalo necelých päť miliárd eur, čiže zhruba tretinu z možných vyše 15 miliárd eur.

Expert na eurofondy za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ján Rudolf upozorňuje, že hoci európske peniaze v tomto období je možné dočerpať do roku 2023, bude sa zas potrebné venovať riešeniu starého obdobia na úkor nového 2021 – 2027.

„Je to škoda pre Slovensko. Vláda obstála na štvorku. Nedokázala zabezpečiť, aby finančné zdroje, ktoré nám EÚ ponúka, využila pre Slovensko. Boli sme aj v tomto období svedkami veľkých škandálov, ktoré nám nielen robili hanbu v EÚ, ale nás pripravili aj o podporu konkrétnych oblastí, napríklad na vedu a výskum,“ uviedol v sobotu Rudolf pre agentúru SITA. Ku koncu januára boli zakontrahované zdroje EÚ za viac ako 10,5 miliardy eur, čo je takmer 70 percent z celkovej sumy.

Zodpovedný prístup

Odborník si myslí, že bolo možné využiť viac zdrojov EÚ, keby vláda zodpovedne pristupovala k čerpaniu peňazí. „Máme ešte relatívne dosť času, aby sme vyčerpali niektoré programy, ale bude to náročné, na úkor nového obdobia. Bude si to vyžadovať enormné úsilie a energiu,“ poznamenal Rudolf.

Obáva sa, že už nie je šanca vyčerpať niektoré programy, resp. prioritné osi. „Avšak ak odstránime mafiu aj z eurofondov, ktorá tu nepochybne je, tak veríme, že sa to pohne k lepšiemu,“ očakáva.

V súčasnom období podľa experta treba promptne zanalyzovať situáciu a naštartovať krízové riadenie v čerpaní, vyhlasovať výzvy a pre záchranu peňazí po výsledkoch analýzy rokovať s Európskou komisiou o ich presune do priorít s najväčším predpokladom úspešného čerpania. „Samozrejme, vždy treba mať na zreteli efektívnosť využitia týchto peňazí,“ podotkol Rudolf.

Efektívne využívanie

Cieľom SaS v oblasti eurofondov je potlačiť korupciu a klientelizmus a efektívne využiť každé euro z Bruselu. SaS o tom informovala v sobotu v tlačovej správe s tým, že analýza portálu euractiv.sk zhodnotila program liberálov pre eurofondy ako najprepracovanejší spomedzi všetkých strán.

„Súčasné čerpanie eurofondov je v žalostnom stave. Sme svedkami rozkrádania a korupčných škandálov,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Pripomenul, že dva bývalí ministri za SNS z prvej vlády Roberta Fica sú pre eurofondy vo väzení.

„Chceme zmeniť nazeranie na eurofondy a v maximálnej miere podporiť tri základné oblasti – doprava, životné prostredie a energetika, výskum a inovácie,“ priblížil Sulík zámery strany v novom programovom období.

Konkrétne riešenia

Pre nové programové obdobie eurofondov má SaS pripravených asi dvadsať opatrení a konkrétnych riešení, napríklad, zavedenie princípu nárokovateľnosti, zriadenie jednej implementačnej inštitúcie, vrátane radikálneho zjednodušenia dokumentácie a procesov a ich zjednotenia.

Nárokovateľnosť podľa Rudolfa znamená, že kto splní podmienky v rámci jednej výzvy, automaticky dostane peniaze na projekt, čo má jednoznačne potlačiť korupciu.

„Taktiež sa budeme maximálne snažiť o čo najväčšiu transprarentnosť a prehľadné informovanie o možnostiach podpory. Pomôže k tomu aj vytvorenie jednej národnej inštitúcie pre eurofondy a širšie zapojenie regionálnych štruktúr,“ uviedol Rudolf.

„Rýchlejšie sa budú eurofondy čerpať, ak k nim politici budú pristupovať zodpovedne, ak jasne nastavíme pravidlá, vyženieme eurofondovú mafiu v podobe konzultačných firiem a rôznych vybavovačov, zavedieme princíp nárokovateľnosti eurofondov pre verejný sektor a zjednodušíme procesy a dokumentáciu, ak budú eurofondy komunikované ľudskou rečou,“ dodal Rudolf pre agentúru SITA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján RudolfRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSaS Sloboda a Solidarita