Vo Washingtone budú rokovať ruskí a americkí ministri

John kerry
Americký minister zahraničia John Kerry počas návštevy Nemecka Foto: SITA/AP

WASHINGTON 9. augusta (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí a obrany Spojených štátov a Ruska sa v piatok stretnú na netradičnom rokovaní vo Washingtone.

Za USA budú rokovať šéf rezortu diplomacie John Kerry a minister obrany Chuck Hagel, za Rusko príde Kerryho rezortný partner Sergej Lavrov a Hagelov náprotivok Sergej Šojgu.

Témou dôležitých rokovaní bude situácia v Sýrii a Afganistane, nová zmluva o jadrovom odzbrojení či jadrový program Iránu. Rezortní šéfovia by sa však nemali vyhnúť ani spornej situácii okolo bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý na pobúrenie Washingtonu dostal minulý týždeň dočasný azyl v Rusku. Hovoriť sa bude aj o okolnostiach zrušenia plánovaného septembrového summitu prezidentov oboch krajín v ruskom Petrohrade.

Ako v ešte v utorok podotkol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, „očakávame veľmi intenzívnu diskusiu, keďže tu máme niekoľko ostrých, sporných a náročných otázok“. USA a Rusko sa okrem Snowdena totiž nezhodujú ani v dvoch v súčasnosti najväčších zahraničnopolitických záležitostiach – riešení situácie v Sýrii a prístupe k Iránu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chuck HagelJohn KerrySergej LavrovSergej Šojgu