Vo Washingtone sa začali rokovania USA a Číny o riešení obchodného sporu

Robert Lighthizer, Liou Che
Zľava: Robert Lighthizer splnomocnenec USA pre obchod a čínsky vicepremiér Liou Che počas americko-čínskeho rokovania o vzťahoch v obchodnej oblasti vo Washingtone, 21. február 2019. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 21. februára (WebNoviny.sk) – Americko-čínske rokovania o vzťahoch v obchodnej oblasti na vysokej úrovni sa vo Washingtone začali. Čínska delegácia, ktorú vedie vicepremiér Liou Che, sa vo štvrtok stretáva s americkým tímom pod vedením splnomocnenca USA pre obchod Roberta Lighthizera.

Obe strany sa snažia dosiahnuť dohodu do 1. marca s cieľom odvrátiť ďalšie zvýšenie amerických ciel na čínske tovary v hodnote stoviek miliárd dolárov. Americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu clá pre sťažnosti, že Peking kradne technológie, alebo núti zahraničné firmy, aby technológie odovzdávali.

Podľa ekonómov je však čas, ktorý je k dispozícii na rokovania, príliš krátky. Podľa nich je cieľom Pekingu presvedčiť prezidenta Donalda Trumpa, že Čína robí dostatočný pokrok na to, aby sa zvýšenie amerických ciel odložilo. Trump minulý týždeň povedal, že by mohol byť ochotný posunúť lehotu z 2. marca na neskôr, ak rokovania budú prebiehať dobre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpLiou CheRobert Lighthizer