Voči Janukovyčovi vzniesli podozrenie z vlastizrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jakukovyc
Zosadený ukrajinský prezident oslovil Ukrajincov z juhoruského mesta Rostov nad Donom. Rusko, 11. marca 2014. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/KYJEV 28. novembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko v pondelok uviedol, že voči ukrajinskému exprezidentovi Viktorovi Janukovyčovi bolo vznesené podozrenie zo spáchania vlastizrady. Informovala o tom agentúra Ukrinform, podľa ktorej to Lucenko oznámil počas prestávky v zasadaní súdu v Kyjeve.

Tento súd začal Janukovyča vypočúvať ako svedka v prípade streľby do protivládnych demonštrantov z februára roku 2014. Lucenko dodal, že okrem vlastizrady je Janukovyč podozrivý z napomáhania orgánom Ruskej federácie v úmyselných činoch spáchaných s cieľom zmeniť hranice územných celkov a štátnych hraníc Ukrajiny. Podozrivý je aj z narušenia poriadku a rozpútania agresívnej vojny.

Lucenko dodal, že Janukovyč takto nesie zodpovednosť za životy 2263 padlých príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, takmer 9000 zranených a 1,7 milióna utečencov. „To má na svedomí ten, ktorý sa teraz opovažuje klamať do očí ukrajinskému ľudu. Ale za všetko raz zaplatí,“ upozornil.

Z vlastizrady je podozrivý aj expremiér Azarov

Ukrajinský generálny prokurátor súčasne obvinil Janukovyča, že ukrajinskej ekonomike spôsobil škody vo výške 1,8 trilióna hrivien, píše Ukrinform. Vzhľadom na to, že Janukovyč sa zdržiava mimo územia Ukrajiny, nereaguje na výzvy ukrajinských súdov a skrýva sa pred nimi, Lucenko svoje oznámenie o vznesení podozrenia vyslovil ústne. Následne ho v písomnej forme odovzdal aj Janukovyčovmu advokátovi. Obvinenie bude zaslané aj na všetky známe adresy, na ktorých by sa Janukovyč mohol zdržiavať.

Lucenko nevylúčil, že podozrenie z vlastizrady vznesie aj proti Mykolovi Azarovovi, ktorý bol predsedom ukrajinskej vlády v čase, keď vypukli mohutné protivládne nepokoje vedúce napokon k zosadeniu jeho vlády i Janukovyča.

Pred budovou súdu sa zišli príbuzní zastrelených

Pred budovou súdu sa zišli príbuzní zastrelených a zranených na Majdane a žiadali pre Janukovyča trest väzenia. Koordinátor ich iniciatívy Pavlo Sydorenko pre Ukrinform vyjadril nádej, že „žalujúca strana dá Janukovyčovi tie správne otázky, takže bude možné vziať ho na zodpovednosť ako hlavného vinníka, ktorý je vinný za strieľanie aktivistov na Majdane“.

Sydorenko dodal, že zhromaždení nechcú blokovať prácu súdu, „prišli len deklarovať, že Janukovyč je hlavný vinník a ako taký má sedieť na (väzenskej) prični“. Prokurátor v tejto kauze, Alexej Donskoj, podľa Ukrinform vyjadril obavy, že dnešné vypočúvanie Janukovyča bude zmarené, keď začne otázky klásť žalujúca strana. Streľba v uliciach Kyjeva si vo februári 2014 vyžiadala viac ako 100 obetí. Okrem tzv. Nebeskej stotiny, ako Ukrajinci nazvali tieto obete, prišlo pri násilnostiach o život aj viac ako desať policajtov.

Janukovyča zosadil parlamentom, Krym zabralo Rusko

Krátko na to bol Janukovyč zosadený parlamentom, ktorý súčasne rozhodol o zmenách v ústave a vypísal predčasné prezidentské voľby – v nich neskôr zvíťazil súčasný prezident Petro Porošenko. Pokiaľ ide o nie celkom objasnené okolnosti svojho úteku z Ukrajiny, Janukovyč uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin mu „zachránil život, keď nariadil jednotkám osobitného určenia, aby ho v noci 23. februára 2014 prepravili do Ruska“.

Niekoľko týždňov po jeho úteku, v marci 2014, vojaci v uniformách bez identifikačných znakov obsadili postupne prakticky všetky základne ukrajinskej armády na Krymskom polostrove. Nasledovalo kontroverzné referendum o štatúte polostrova, ktorého výsledkom bolo jeho pripojenie k subjektom Ruskej federácie. Tento krok bol povzbudením pre proruské sily na východe Ukrajiny, ktoré v apríli 2014 začali obsadzovať vládne budovy, čo viedlo k silovej reakcii Kyjeva. Ozbrojený konflikt trvá dodnes.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jurij LucenkoPetro PorošenkoViktor JanukovyčVladimir Putin