Voda v Štrbskom plese ozelenela, vedci zistili prečo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strbske pleso
Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 22. augusta (WEBNOVINY) – Záhada, prečo je voda Štrbského plesa v tomto roku zelená, má vysvetlenie.

Z rozboru kvality vody, ktorý si nechali urobiť Štátne lesy Tatranského národného parku vyplýva, že pozorované hodnoty vykazujú výrazný nárast amoniakálneho dusíka vo vode Štrbského plesa, ktorý o tretinu prekračuje emisný limit pre povrchové vody.

„Tento fenomén spôsobil rozvoj zelených rias z rodu desmidia, predovšetkým druhu Cosmarium cf. Sphagnicolum,“ uviedol Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAP. Tento fakt indikuje výrazné znečistenie vody Štrbského plesa spôsobené trvalejším prísunom živných látok.

Mimoriadne zhoršenie a ohrozenie kvality vôd Štrbského plesa, ktoré sa nachádza v 5. stupni ochrany prírody, Štátne lesy TANAP ako správca drobných vodných tokov na území TANAP vo vlastníctve štátu v zmysle zákona o vodách ohlásil Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Košiciach so žiadosťou o ďalšie prešetrenie a zistenie zdroja zhoršovania a ohrozovania kvality vody Štrbského plesa. Podľa Pavla Kráľa jedna z prvých príčin, ktorá pri takomto výsledku prichádza do úvahy, je prasknutá kanalizácia, odkiaľ sa do vôd Štrbského plesa dostáva amoniakálny dusík. Vyšetrovanie inšpekciou životného prostredia by malo nájsť príčinu zvýšeného obsahu dusíka vo vode Štrbského plesa.

Podľa Kráľa staré kanalizačné potrubie sa nachádza okolo približne polovice obvodu Štrbského plesa. Väčšina z neho je však už nefunkčná. Vzhľadom na to, že Štrbské pleso nemá žiadny povrchový prítok, prísun dusíka cez podzemné prítoky môže byť aj z väčšej vzdialenosti. Prasknutá kanalizácia a únik jej obsahu do Štrbského plesa však nie je jediná možnosť. Zaujímavosťou je podľa Kráľa aj to, že až 99 % rias je jedného druhu. V takýchto prípadoch býva zvyčajne aj niekoľko desiatok druhov rias. Zvýšený obsah dusíka vo vode Štrbského plesa môže mať negatívny dopad na populáciu vzácnej ryby sih maréna. Zvýšené množstvo rias môže spôsobiť problémy s kyslíkom vo vode, čo môže ovplyvniť hlavne mladé jedince a ikry.

Zelenú vodu Štrbského plesa si všimli lesníci hneď po roztopení ľadu začiatkom mája. Žiadne viditeľné zmeny nezaregistrovali na neďalekom Novom Štrbskom plese. Podľa Pavla Kráľa podobne zelenú vodu Štrbského plesa zaznamenali po prvýkrát.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať