Voda zaplavila na Liptove viacero domov, hasiči museli odstraňovať následky prívalových dažďov(foto)

Prívalový dážd, hasiči
Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. 27. jún 2020 Foto: HaZZ
  • aktualizované 27. júna, 19:00

V súvislosti s prívalovým dažďom, ktorý zasiahol územie Slovenska, uskutočnili hasiči doposiaľ takmer 60 výjazdov. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Najvážnejšia situácia je podľa jej slov v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná v 24 prípadoch.

„V Trnavskom a Prešovskom kraji boli príslušníci privolaní k desiatim udalostiam a v Košickom kraji zasahovali v súvislosti s intenzívnym dažďom deväťkrát,“ priblížila Križanová. Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených cestných komunikácii, pivníc a priestorov rodinných domov a pri odstraňovaní popadaných stromov z ciest, striech a elektrických vedení.

Zosuv pôdy v Bielom Potoku

Mesto Ružomberok vyhlásilo v súvislosti s následkami piatkového prívalového dažďa mimoriadnu situáciu v miestnej časti Biely Potok. Na uliciach Do Uhliska a Korytnická totiž došlo k zosuvu pôdy.

„Mesto vykoná nevyhnutné opatrenia a činnosti na zníženie následkov tejto mimoriadnej udalosti a v spolupráci s Mestskými lesmi bude odstraňovať naplavenú suť,“ uviedla radnica prostredníctvom sociálnej siete.

Mimoriadna situácia je vyhlásená aj v niektorých ďalších obciach okresu Ružomberok, konkrétne v Ivachnovej, Liptovskej Lužnej, Liptovskej Štiavnici, Ludrovej a Liptovských Sliačoch.

Hasiči odstraňovali následky dažďov

Profesionálni a dobrovoľní hasiči od piatkového večera zasahujú v obciach Ludrová a Liptovské Sliače v okrese Ružomberok, ktoré zasiahol silný prívalový dážď.

„Hasiči pomocou techniky v týchto obciach odčerpávali vodu zo zatopených cestných komunikácií a rodinných domov, pomáhali s čistením koryta rieky od nánosov a rozlámaných panelov a skál a spevňovali breh rieky. V spomínaných obciach postupne ukončujú svoju činnosť a presúvajú sa do obcí Liptovská Osada a Liptovská Lužná, kde je potrebné odstrániť popadané stromy z koryta rieky,“ uviedla Križanová.

Napršalo viac ako 90 milimetrov zrážok

Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. V priebehu 24 hodín na niektorých miestach napršalo viac ako 90 milimetrov zrážok, najvážnejšia situácia bola v obci Liptovské Sliače, kde sa ešte pred polnocou miestny potok vylial z koryta a zaplavil hlavnú cestu a viacero rodinných domov.

Motoristi hlásili komplikácie na hlavnej ceste I/18 z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, vodou a bahnom boli zaplavené cesty nielen v Liptovských Sliačoch, ale aj Liptovskej Lužnej, Liptovskej Osade a ružomberskej miestnej časti Biely Potok.

Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka si prívalové dažde na území Žilinského kraja vyžiadali 24 hasičských zásahov a v akcii bolo spolu 180 hasičov.

Hladiny viacerých vodných tokov po polnoci kulminovali a prekračovali hranice prvého či druhého stupňa povodňovej aktivity. Rieka Revúca v obci Podsuchá napríklad v priebehu piatka stúpla z 58 až na 136 cm.

Aktuálne podľa informácie hydrologickej informačnej a predpovednej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Žilina hladiny vodných tokov na Liptove klesajú. Prvý stupeň povodňovej aktivity ešte o 9:00 dosahoval Dovalovský potok v Dovalove a rieka Belá v Liptovskom Hrádku.

Prívalový dážd, hasiči
Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. 27. jún 2020 Foto: HaZZ
Prívalový dážd, hasiči
Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. 27. jún 2020 Foto: HaZZ
Prívalový dážd, hasiči
Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. 27. jún 2020 Foto: HaZZ
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prezídium Hasičského a záchranného zboru