Vodca Pravého sektora v Zakarpatsku je na zozname hľadaných

Ukrajinský Pravý sektor
Foto: SITA/AP

KYJEV 18. augusta (WEBNOVINY) – Ukrajinské úrady zaradili veliteľa extrémistickej organizácie Pravý sektor v Zakarpatskej oblasti Romana Stojku na zoznam hľadaných osôb. Informovala o tom v utorok agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo vnútra. Podľa neho miesto pobytu Stojku nie je známe od 17. augusta.

Na zoznam hľadaných bol zaradený z dôvodu vyhýbania sa trestnému stíhaniu. Je totiž podozrivý z vytvorenia teroristickej skupiny. Podľa neoficiálnych údajov, píše UNIAN, úrady zistili totožnosť desiatich z 13 ľudí vrátane Stojku, ktorí boli údajne zaplatení do prestrelky v Mukačeve v Zakarpatskej oblasti.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

K incidentu došlo 11. júla medzi členmi Pravého sektora a stúpencami miestneho politika a ukrajinského poslanca Mychajla Laňa, ktorý patrí medzi oponentov radikálnych nacionalistov. Proti ozbrojencom z Pravého sektora zasiahli aj ukrajinské bezpečnostné zložky, pričom vypukli ťažké boje za použitia automatických zbraní a granátometov. Pri prestrelke zahynuli dvaja členovia Pravého sektora.

Vodca hnutia Dmytro Jaroš tvrdil, že jeho muži konfrontovali policajtov, ktorí boli zapletení do pašeráctva. Niekoľko členov hnutia sa stále ukrýva v okolitých lesoch. Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) ich vyzvala, aby sa dobrovoľne vzdali. Patová situácia v Mukačeve podľa agentúry AP viedla k rozkolu v Pravom sektore, desiatky bojovníkov odišli na protest do iných skupín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom