Aktualizované: Vodca proruských separatistov zahynul pri výbuchu v Donecku, minister financií utrpel zranenia

Alexander Zakharchenko
Vodca proruských separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike na východe Ukrajiny Alexander Zacharčenko. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 31. augusta 22:05

BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Vodca proruských separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny Alexander Zacharčenko zahynul v piatok pri výbuchu v kaviarni v Donecku.

Informovala o tom povstalecká tlačová agentúra DAN. Pri výbuchu v kaviarni Separ, v ktorej sa schádzalo vedenie separartistov a ktorú podľa niektorých informácií vlastnil samotný Zacharčenko, okrem toho utrpel vážne zranenia aj minister financií DĽR Alexander Timofejev. Neďaleko miesta výbuchu údajne separatisti zadržali niekoľkých Ukrajincov, ktorí by mohli byť jeho pôvodcami. Informovala o tom ruská tlačová agentúra Interfax, táto informácia však zatiaľ nie je potvrdená.

Rusko obvinilo ukrajinskú vládu

Na útok už reagoval aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý označil Zacharčenka za „naozajstného vodcu„. „Rusko bude vždy s vami,“ odkázal Putin obyvateľom Donecka.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne po útoku vyhlásilo, že za ním stála ukrajinská vláda. „Namiesto napĺňania Minských dohôd a hľadania spôsobov, ako vyriešiť ich vnútorné konflikty, vláda v Kyjeve nastúpila na cestu terorizmu. Nepodarilo sa im naplniť prísľub mieru a evidentne sa rozhodli vrátiť sa ku krviprelievaniu,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu diplomacie Maria Zacharovová.

Nebol obľúbencom Moskvy

Hovorkyňa ukrajinskej tajnej služby Elena Gitlinskaya poprela, že by šlo o akciu Kyjeva. „Ukrajinské tajné služby s týmto nemajú vôbec nič spoločné,“ vyhlásila.

Podľa viacerých médií je ďalším možným vysvetlením boj medzi jedntolivými frakciami separatistov. Britská BBC v tejto súvislosti pripomína, že Zacharčenko napriek počiatočnej podpore už dávnejšie nebol obľúbencom Moskvy.

Proruskí povstalci sa zmocnili rozsiahlych území na východe Ukrajiny vrátane Donecka v apríli 2014. V bojoch boli podľa očitých pozorovateľov výrazne podporovaní ruskou armádou, čo však Kremeľ nikdy otvorene nepriznal. V konflikte medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou zahynulo viac ako 10 000 ľudí. Po podpise mierovej dohody v Minsku v roku 2015 najťažšie boje ustali, hoci príležitostne naďalej dochádza útokom z oboch strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin