Vodca tibetských budhistov navštívi v októbri Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dalajláma rečnil na festivale Glastonbury
Tibetský duchovný Dalajláma pred desiatkami tisíc ľudí na festivale Glastonbury zdôrazňoval potrebu morálnej výučby na školách a univerzitách. (Anglicko, Glastonbury, 28. jún 2015) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – V októbri príde na návštevu Slovenska 14. dalajláma tibetských budhistov. V rámci cesty sa stretne s verejnosťou na prednáškach a diskusiách pod názvom Moc a starostlivosť. Zatiaľ nie je známe, či ho príjmu najvyšší štátni predstavitelia. Tento víkend je na návšteve Bruselu a Štrasburgu, pretože jeho program sa týka aj európskych inštitúcií.

Zo strany exekutívy Európskej únie sa s dalajlámom stretol prvý Osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Ján Figeľ. Ako informoval v nedeľu agentúru SITA Figeľ, v rozhovore sa venovali viacerým témam, ktoré sa týkajú ochrany slobody náboženstva alebo viery, tragického vývoja na Blízkom východe a konfliktom vo svete, dialógu medzi kultúrami a náboženstvami a spolupráci medzi národmi.

Dalajláma podľa Figeľa zdôraznil význam osobnej premeny a osobnej angažovanosti k pozitívnej zmene spoločnosti a sveta. Je to odpoveď na výzvu prekonávania zla bez použitia násilia, nenásilnou cestou. Dalajláma presadzuje v medzinárodných vzťahoch tzv. strednú cestu – bez extrémov a konfliktov, na základe rešpektovania ľudskej dôstojnosti a spravodlivosti.

Obaja predstavitelia sa vzhľadom na skúsenosti bývalých komunistických krajín a na pomery v Číne zhodli na tom, že rozvoj bez slobody nie je humánny, že ekonomika bez spravodlivosti nie je sociálna, a vládnutie bez rešpektovania práva nie je spravodlivé. Je veľa regiónov vo svete, kde chýba rešpektovanie slobody a dôstojnosti človeka. A negatívny trend, žiaľ, podľa Figeľa narastá.

„Náboženská sloboda vyplýva zo slobody svedomia človeka. Kde je rešpektovaná, tam sa darí aj občianskej slobode a celkovému rozvoju. Kde je sloboda svedomia potláčaná, tam nad národom vládne totalita moci.“ Podľa Figeľa odborné štúdie ukazujú, že náboženský útlak a prenasledovanie sa dnes týka troch štvrtín ľudí na svete. Aj preto je európska rozvojová pomoc zameraná na potreby a podporu prenasledovaných Tibeťanov.

Dalajláma na budúci týždeň vystúpi na pôde Zahraničného výboru Európskeho parlamentu v Štrasburgu a prijme ho aj predseda EP Martin Schultz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe DalajlámaJán Figeľ