Vodca útočníkov zo Srí Lanky zrejme zahynul počas jedného z výbuchov v meste Kolombo

útok na Srí Lanke, hotel Shangri-La
Hotel Shangri-La na Srí Lanke po útoku extrémistov. 26. apríl 2019 Foto: SITA/AP

KOLOMBO 26. apríla (WebNoviny.sk) – Pravdepodobný vodca militantnej skupiny, ktorá v nedeľu uskutočnila útoky na Srí Lanke, zomrel počas výbuchu v hoteli Shangri-La v hlavnom meste Kolombo.

Ohnivé extrémistické prejavy

Išlo o jeden zo šiestich hotelov a kostolov, ktoré sa stali terčmi útokov, v rámci ktorých militanti na Veľkonočnú nedeľu usmrtili viac než 250 ľudí, informovala v piatok polícia.

Podľa jej údajov zomrel Muhamad Zahrán, líder Národnej monoteistickej organizácie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ), počas jedného z deviatich samovražedných útokov. Známy bol svojimi ohnivými extrémistickými prejavmi zverejňovanými na internete.

Polícia tiež uviedla, že už zatkla jeho zastupujúceho veliteľa. Vyšetrovatelia navyše zistili, že výcvik útočníkov sa uskutočnil v zahraničí a na niektorých miestach vo Východnej provincii na Srí Lanke.

Usmrtili stovky ľudí

Srí Lankou v nedeľu otriasli simultánne útoky na kostoly a hotely, ktoré si podľa najnovších údajov vyžiadali najmenej 253 obetí a stovky zranených. Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátanej jednej ženy.

Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona mali militanti väzby na Islamský štát. Teroristická organizácia sa už k útokom prihlásila skôr počas tohto týždňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom