Vodiči pozor, polícia skontroluje používanie pásov a prílb

Polícia, policajt, Dopravná policajná hliadka, alk
Dopravná policajná hliadka. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Po celej Európe tento týždeň policajti kontrolujú posádky áut, či používajú bezpečnostné pásy a motocyklistov, či majú prilby.

K bezpečnostnej akcii sa pridala aj slovenská polícia.

Vodičov v Bratislavskom kraji skontroluje polícia

Policajti v pondelok skontrolujú premávku a vodičov na cestách Bratislavského kraja.

Zamerajú sa hlavne na dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti, zákaz pitia alkoholu či požívanie iných návykových látok, kontrolovať však budú aj dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.

„Osobitnú pozornosť budú hliadky počas kontroly venovať používaniu bezpečnostných pásov a zadržiavacích zariadení,“ informovala bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová.

Policajti si počas pondelkovej kontroly od 7:00 do 13:00 posvietia aj na používanie ochranných prílb vodičmi motocyklov a ich spolujazdcov.

„Používanie bezpečnostných pásov a detských autosedačiek počas jazdy by malo byť samozrejmosťou, nielen z dôvodu zákonnej povinnosti, ale najmä pre bezpečnosť posádky vozidla,“ poznamenal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Motocyklistovi zas môže prilba v prípade pádu zachrániť život.

Povinnosť používať bezpečnostný pás vo vozidle majú všetci sediaci na takom sedadle, ktoré je ním vybavené, a to nielen vpredu, ale aj na zadných sedadlách. „Týka sa to osobných aj nákladných vozidiel a tiež autobusov,“ dodal Slivka.

Ak na sedadle vozidla s bezpečnostným pásom cestuje dieťa s výškou pod 150 centimetrov, musí byť na sedadle detská autosedačka. „Je potrebné si uvedomiť, že ak by vodič alebo spolujazdec pri náraze vozidla nebol pripútaný, mohlo by dôjsť k zraneniu s ťažkými následkami aj pri aktivácii airbagu,“ uviedol hovorca. Pasažier, ktorý sedí na zadnom sedadle nepripútaný, by mohol pri nehode zraniť ľudí na predných sedadlách.

Ochrannú prilbu povinne musí mať počas jazdy na motocykli vodič aj jeho spolujazdec. „Okrem opatrnej a predvídavej jazdy sa tak zvyšuje ich bezpečnosť v prípade dopravnej nehody,“ dodal Slivka. Polícia bude o výsledkoch kontroly verejnosť informovať po jej vyhodnotení v 38. týždni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom