Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes
Foto: flickr.com
27. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vodiť nebezpečných psov nebude môcť každý, sprísnia ich chov

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Vláda v stredu odobrila návrh skupiny poslancov za Smer-SD, ktorým sa opätovne pokúšajú sprísniť držanie nebezpečných psov. Chcú to dosiahnuť cez novelu zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov.

Právnu normu s cieľom riešiť problematiku držania nebezpečných psov, ktoré už v minulosti zaútočili na človeka, alebo pri ktorých je oprávnený predpoklad zvýšeného rizika útoku na človeka alebo zviera, predložili do parlamentu poslanci Smeru-SD Vladimír Jánoš, Magda Košútová a Tibor Lebocký.

Ostatné psy môžu bez vôdzky chodiť na verejnosť

„Na vláde došlo k takej zmene, že ostatné psy, ktoré nie sú definované ako nebezpečné, môžu bez vôdzky chodiť na verejnosť, ale samozrejme, obce majú právo vyčleniť si priestory, kde sa psy nebudú môcť voľne pohybovať,“ opísal pripomienku kabinetu k poslaneckej iniciatíve minister pôdohospodársva Ľubomír Jahnátek.

Trojica vládnych zákonodarcov návrh po prvý raz dala do parlamentu už v novembri 2013, neskôr ho však stiahla. Chrániť ľudí pred útokmi psov chcelo aj ministerstvo pôdohospodárstva, svoju novelu však Ľubomír Jahnátek v septembri 2013 stiahol z rokovania parlamentu, pretože na jej schválenie nebola politická vôľa.

Rezort pôdohospodárstva vtedy presadzoval prísnejšie pravidlá chovu pre 14 vybraných plemien psov. Poslanec Smeru-SD Jánoš zasa v roku 2012 neúspešne navrhoval, aby sa napadnutie človeka psom s ublížením na zdraví posudzovalo ako trestný čin s vrchnou sadzbou dva

Pes
Foto: flickr.com

Vodiť ich bude môcť iba odborne spôsobilá osoba

Jánoš, Košútová a Lebocký teraz navrhujú pre držiteľov nebezpečných psov sprísnené podmienky chovu, držania a vodenia psa. Odborné činnosti súvisiace s plnením týchto podmienok budú zabezpečovať odborníci a organizácie z oblasti kynológie, ktoré výkonom týchto činností poverí ministerstvo pôdohospodárstva. Pre potreby účinného vynucovania dodržiavania povinností a podmienok uložených novelou sa zvyšujú pokuty ukladané za priestupky.

Vodiť nebezpečného psa by po novom mala len osoba odborne spôsobilá na jeho ovládanie. Získanie odbornej spôsobilosti si bude vyžadovať absolvovanie kynologického školenia. Držiteľ, ktorý odbornú spôsobilosť nemá, musí nebezpečného psa odovzdať do držby osobe, ktorá túto odbornú spôsobilosť má.

Nebezpečného psa bude môcť majiteľ viesť na vôdzke a s obojkom, na ktorom budú uvedené kontaktné údaje držiteľa psa a chovného zariadenia alebo priestoru. Rovnako sa zakazuje vstup so psom na miesta, kde je obvyklá prítomnosť detí, najmä miest slúžiacich na športové aktivity, hru a vzdelávanie. Vstup so psom na tieto miesta však môže povoliť obec.

Majitelia musia nahlásiť dátum a miesto narodenia psa

Priestor, kde sa nebezpečný pes chová, alebo ktorý stráži, bude musieť odborne posúdiť a schváliť poverená osoba, ide najmä o zabezpečenie tohto priestoru pred únikom psa. Súčasní držitelia nebezpečných psov sú pre potreby presnej identifikácie psa povinní nahlásiť do evidencie psov údaj o dátume a mieste narodenia psa a údaj o svojej odbornej spôsobilosti.

Ako spomenul minister pôdohospodárstva, vláda odporučila, aby poslanci zo zákona vypustili ustanovenie, podľa ktorého musí byť pes pri vodení mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov vedený na vôdzke a musí mať obojok, na ktorom je uvedené meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu držiteľa psa alebo adresa chovného priestoru alebo zariadenia na chov.

V zákone by tak zostalo podobné ustanovenie, ktoré sa vzťahuje len na nebezpečných psov, a určuje, že takýto pes musí byť pri vodení mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov vedený na vôdzke a musí mať nasadený náhubok, okrem miest vymedzených na voľný pohyb psa. Takéto miesta majú určovať obce svojimi všeobecne záväznými nariadeniami.

Pes
Foto: SITA/Marián Peiger

Odporúčané články

Agresívny pes napadol majiteľku, policajti ho zastrelili Susedu pohrýzol rotvajler, odtrhol sa majiteľovi z reťaze

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...