Vodní pólisti Chorvátska porazili v Londýne majstrov sveta

Vodné pólo
Radosť chorvátskych vodných pólistov po finálovom víťazstve nad Talianskom. Foto: SITA/AP

LONDÝN 12. augusta (WEBNOVINY) – Vodní pólisti Chorvátska získali na Hrách XXX. olympiády v Londýne zlaté medaily.

Reprezentanti krajiny z Balkánskeho polostrova zdolali v nedeľňajšom finále úradujúcich majstrov sveta z Talianska 8:6.

„Zlatá medaila je odmenou za našu hru na vysokej úrovni. Získali sme osem víťazstiev v ôsmich dueloch. Nespomínam si na žiadne iné olympijské hry, kde celkový víťaz dominoval takýmto spôsobom. Je to výsledok tvrdej práce tímu, ktorý strávil dni a noci analýzou súperov s veľkým entuziazmom,“ povedal chorvátsky tréner Ratko Rudič.

Chorváti nezačali dobre rozhodujúci zápas o prvenstvo, keď prvú štvrtinu prehrali 1:2. Ďalšie dve dejstvá však patrili Chorvátom, ktorí si utvorili rozhodujúci dvojgólový náskok.

Pre Chorvátsko je to vo vodnom póle druhá medaila na najväčšom sviatku športovcov, v Atlante 1996 sa tešili zo zisku striebra. „Dnes sme odohrali výborný zápas. Hrali sme na 99 percent, ale Chorváti majú veľmi silné mužstvo. Nedokázali sme premeniť svoje šance, nefungovali niektoré detaily. To spravilo celkový rozdiel, škoda,“ dodal kouč Talianov Alessandro Campagna.

Srbsko obhájilo bronzové medaily z Pekingu 2008, keď zvíťazilo v pekinskej repríze súboja o 3. miesto nad Čiernou Horou tesne 12:11. Srbi prehrávali pred začiatkom záverečnej štvrtiny 8:10, no napokon sa tešili z kovu bronzového lesku, keď víťazný gól dal 55 sekúnd pred koncom Vanja Udovičič.

Maďari, ktorí obhajovali zlato z OH 2008, skončili až na piatej pozícii, keď ich vo štvrťfinále zastavili Taliani.

Finále:

Chorvátsko – Taliansko 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3)

Góly: Jokovič 3, Boškovič 2, Barač, Buljubašič a Sukno po 1 – Felugo 3, Gallo, Giorgetti a Presciutti po 1

O 3. miesto:

Čierna Hora – Srbsko 11:12 (2:3, 3:1, 5:4, 1:4)

Najviac gólov: Ivovič 3, Zlokovič, Janovič a Jokič po 2 – Filipovič 3, Pijetlovič a Nikič po 2

Konečné poradie: 1. Chorvátsko, 2. Taliansko, 3. Srbsko, 4. Čierna Hora, 5. Maďarsko, 6. Španielsko, 7. Austrália, 8. USA