VODNÝ SLALOM-ME: Celkovo 5 zlatých pre SR

Bez názvu
Jana Dukátová Foto: SITA/Gabriel Lipták

ČUNOVO 15. augusta (WEBNOVINY) – Slovenka Jana Dukátová získala na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove zlatú medailu v K1 žien. Skompletizovala a zavŕšila tak svoju fantastickú zbierku na tomto šampionáte, keď v 3xK1 brala bronz a v C1 striebro. Stala sa tak historicky prvou vodnou slalomárkou na svete, ktorá si na jednom šampionáte vybojovala tri vzácne kovy. Pre 27-ročnú Bratislavčanku, ktorú už má vo svojej zbierke titul majsterky sveta, je to prvé individuálne zlato z kontinentálnych majstrovstiev v kariére. Už v semifinále naznačila, že je skvele pripravená a vo finále to potvrdila. Pred striebornou Corinnou Kuhnelovou z Rakúska mala náskok vyše 4 sekundy, bronz si vybojovala Slovinka Urša Krageljová.

„Je to fantastické, nemohlo to byť ani lepšie. Bolo tu veľa ľudí, pred jazdou som sledovala Miša Martikána a pri povzbudzovaní fanúšikov mi naskakovali zimomriavky. Podobné to bolo aj z vody. Získať tri medaily bolo veľmi náročné, napokon sa to podarilo a ja som spokojná. Je skvelé, že zlato som získala v kajaku. V tejto chvíli beriem tento úspech rovnako ako víťazstvo na majstrovstvách sveta 2006. Rozhodujúce bolo, že dnešné preteky boli na našom domácom kanáli,“ povedala Jana Dukátová.

Ďalšie slovenské kajakárky sa do finále neprebojovali. Gabriela Stacherová skončila v semifinále pätnásta a Dana Beňušová vypadla už v kvalifikácii, kde obsadila 21., teda prvú nepostupovú priečku.

Rekordnú piatu zlatú medailu na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove pre Slovensko vybojovali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Vo finále tejto kategórie ukázali najpevnejšie nervy a po troch rokoch tak opäť vystúpili v individuálnych pretekoch na najvyšší stupienok. Je to pre nich celkovo siedmy vzácny kov z ME, z toho piaty individuálny. Najväčší favoriti tejto kategórie súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci pokazili záver svojej finálovej jazdy a museli sa uspokojiť so siedmym miestom. Predstihli ich aj reprezentační kolegovia Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí skončili na šiestom mieste. Striebro si vybojovali Česi Jaroslav Volf s Ondřejom Štěpánkom, bronz patrí Davidovi Florenceovi s Richardom Hounslowom z Veľkej Británie.

Hegemóniu slovenských vodných slalomárov vo svetovom renkingu potvrdili aj výsledky na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove. Domáci reprezentanti získali rekordných deväť medailí, z toho päť zlatých a po dve strieborné a bronzové. Druhé v medailovej bilancii bolo Česko s jediným zlatom a tromi striebrami, tretia priečka patrila Poliakom, ktorí zabodovali v súťaži hliadok, ale v individuálnych pretekoch vyšli medailovo naprázdno.

Je to historicky najlepší výsledok Slovenska na ME, jeho celková bilancia z doterajších jedenástich šampionátov je 31 zlatých – 17 strieborných – 12 bronzových.

Celkovo aspoň jeden vzácny kov v Čunove získali slalomári z ôsmich krajín.

Výsledky – finále K1 ženy – neoficiálne:

1. Jana Dukátová (SR) 97,59 (0), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 101,68 (0), 3. Urša Krageljová (Slovin.) 101,99 (2), 4. Marie Řihošková (ČR) 103,94 (0), 5. Štěpánka Hilgertová (ČR) 105,28 (2), 6. Jasmin Schornbergová (Nem.) 153,59 (50), … nepostúpila do finále 15. Gabriela Stacherová 113,30 (0), … nepostúpila z kvalifikácie 21. Dana Beňušová 121,80 (2)