Vodný slalomár Marko Mirgorodský sa stal vicemajstrom Európy v kategórii do 23 rokov

Marko Mirgorodský, slalom
Slovenský vodný slalomár Marko Mirgorodský. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Marko Mirgorodský sa stal vicemajstrom Európy v kategórii jazdcov do 23 rokov na šampionáte v Liptovskom MIkuláši.

Stále iba 20-ročný Lipták sa na pódium prebojoval s dvojicou Francúzov – zlatým Nicolasom Gestinom a bronzovým Lucasom Roisinom.

Zmiešané pocity

Mirgorodský v tejto kategórii získal kontinentálny titul v roku 2017 v nemeckom Hohenlimburgu, pred dvoma rokmi sa stal aj vicemajstrom sveta medzi jazdami do 23 rokov na podujatí v bratislavskom Čunove.

„V cieli som veril, že to bude stačiť na zlato. Šiel som dobre, urobil som len jednu chybičku. Napokon Francúz dosiahol ešte o trochu lepší čas. Mám trochu zmiešané pocity, doma som chcel zlato,“ zhodnotil Mirgorodský podľa canoe.sk.

Ďalší slovenský reprezentant v tejto kategórii Martin Dodok v sobotu skončil v semifinále na nepostupovej 12. pozícii, Marek Riegel neuspel vo štvrtkovej kvalifikácii a obsadil konečnú 26. priečku.

Mintálová s bronzom

Vo finále kajakárok do 23 rokov Eliška Mintálová dostala tiež na pódium, napriek dvom trestným sekundám za dotyk s bránkou číslo jedenásť skončila tretia. Zlato putuje do Česka zásluhou Terezy Fišerovej, striebro získala Poľka Klaudia Zwoliňská.

„Spravila som pár chýb a tie ma stáli dôležitý čas. Mám bronz a teším sa z neho. Chcela som však trochu viac, veď som na domácej vode,“ poznamenala trochu sklamaná Mintálová.

V tejto kategórii štartovali aj ďalšie dve Slovenky – pre Simonu Macekovú so Soňou Stanovskou bolo konečnou zastávkou semifinále. Macekovú klasifikovali na 14. stupienku a Stanovskú na 17. mieste.

Juniori bez medailí

V juniorskej kategórii Jurajovia Dieška a Mráz obsadili medzi kanoistami 6. resp. 7. priečku, obaja mali vo finále štyri trestné sekundy a na pódium by sa nedostali ani v prípade čistej jazdy. Zlato získal Francúz Yohann Senechault. Tretí Slovák Ľudovít Macúš skončil v semifinále dvanásty.

Aj medzi kajakárkami zostali Slovenky bez medaily, Zuzanu Paňkovú a Kristínu Ďurecovú klasifikovali na 6. resp. 7. pozícii, obe si pripísali po štyri trestné sekundy. Ivana Chlebová bola v semifinále dvanásta. Zlato získala Češka Antonie Galušková.

V nedeľu šampionát v Liptovskom Mikuláši vyvrcholí súboji kanoistiek a kajakárov.