Agentúra Fitch potvrdila ratingy Grécka

Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File

Fiškálne výsledky krajiny v tomto roku sú zatiaľ v súlade s plánom dosiahnuť primárny prebytok rozpočtu na úrovni 0,5 percenta HDP.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Grécku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni CCC. Rating dlhodobých nadriadených nezabezpečených záväzkov krajiny Fitch potvrdil tiež na úrovni CCC. Krátkodobý emisný rating v zahraničnej a domácej mene a rating krátkodobých záväzkov Grécka agentúra potvrdila na stupni C a stropný rating krajiny na úrovni B-.

Fitch vidí riziká
Agentúra konštatovala, že májové ukončenie prvej revízie a schválenie druhej tranže v sume 10,3 mld. eur v rámci programu pomoci zo strany Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) v celkovej sume 86 mld. eur ukazuje na zlepšenie vzťahov Grécka s veriteľmi. Fitch však predpokladá, že realizáciu programu stále sprevádzajú vysoké riziká. Dohoda sa totiž dosiahla o niekoľko mesiacov neskôr, ako sa plánovalo, hoci meškanie nespôsobilo rast zreteľnej ekonomickej volatility.
Fiškálne výsledky Grécka v tomto roku sú zatiaľ v súlade s plánom dosiahnuť za rok 2016 primárny prebytok rozpočtu na úrovni 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla agentúra. HDP Grécka sa v prvom polroku zmenšil o 0,75 percenta, ale Fitch očakáva mierne zlepšenie vo zvyšnej časti roka s tým, že za celý rok ekonomika klesne len o 0,5 percenta. V budúcom roku agentúra predpokladá rast gréckeho HDP o 1,8 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings