Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom

Fitch Ratings
Foto: in.reuters.com

Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Informovalo o tom prostredníctvom tlačovej správy Ministerstvo financií SR. Agentúra uviedla, že hlavné faktory, ktoré viedli k pozitívnemu hodnoteniu krajiny, boli najmä stabilný prílev priamych zahraničných investícií, priaznivá štruktúra zahraničného dlhu SR a jej inštitucionálna sila. Pozitívnym faktorom bol tiež dobre kapitalizovaný a likvidný bankový sektor.

Na druhej strane, pozíciu SR v hodnotení oslabuje podľa agentúry fakt, že vysoká miera slovenskej ekonomiky je závislá na automobilovom priemysle a vyhliadky hospodárskeho rastu Nemecka sú stagnujúce. Pre pokles čistého vývozu sa v druhom štvrťroku tohto roka spomalil rast reálneho HDP na 2 %, pričom agentúra Fitch Ratings predpovedá rast reálneho HDP pre tento rok na úrovni 2,5 % a v budúcom roku 2,7 %.

Riziká z krátkodobého hľadiska sú zvládnuteľné

Krátkodobé riziká pre slovenský automobilový priemysel, súvisiaci s prepojením na nemecký dodávateľský reťazec, brexit a americká proexportná politika sú podľa agentúry Fitch Ratings pre Slovensko zvládnuteľné.

Ide o ďalšie hodnotenie Slovenska, pričom koncom septembra vydala svoje hodnotenie krajiny agentúra Moody’s. Podľa nej sa Slovensko vzďaľuje od lepšieho ratingového hodnotenia. Agentúra Moody’s síce potvrdila rating na úrovni A2, avšak zhoršila výhľad z pozitívneho na stabilný. Ako dôvody vtedy uviedla pretrvávajúce nedostatky v inštitucionálnom riadení, či už v súvislosti s korupciou, či čerpaním eurofondov, ale taktiež oslabenie udržateľnosti verejných financií pre zmeny v dôchodkovom systéme, očakávané spomalenie znižovania verejného dlhu a hospodársky rast, ktorý napriek pozitívnemu vývoju nedosahuje úroveň krajín s najlepším ratingom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsMoody's