Agentúra Moody's potvrdila stabilný výhľad slovenských bánk

Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

Agentúra očakáva, že na Slovensku bude naďalej dobré prostredie pre činnosť bánk a ich kapitalizácia zostane vysoká.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s potvrdila stabilný výhľad slovenského bankového systému, čo odzrkadľuje jej očakávanie, že v krajine bude naďalej dobré prostredie pre činnosť bánk a ich kapitalizácia zostane vysoká. Agentúra to uviedla vo svojej správe o slovenskom bankovom sektore. „Silný export, výdavky domácností a súkromné investície budú motorom ekonomickej expanzie Slovenska, čo v kombinácii s nízkymi úrokovými sadzbami poskytne slovenským bankám príležitosti na rast poskytovania úverov,“ konštatoval Arif Bekiroglu z agentúry Moody’s.
Podiel problémových úverov klesne
Agentúra predpokladá, že kvalita úverov slovenských bánk sa mierne zvýši, ale ich kapitálové rezervy, ktoré sú silné, zostanú počas roku 2018 pod tlakom. Vďaka dobrému prostrediu pre podnikanie a vysokému rastu objemu úverov sa podľa agentúry Moody’s podiel problémových úverov na celkovej výške pôžičiek v najbližších osemnástich mesiacoch zníži na zhruba 3,7 percenta z úrovne 4,3 percenta, na ktorej bol v závere marca tohto roka.

Ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 slovenského bankového systému však podľa agentúry klesne v rozsahu do 100 bázických bodov z úrovne 15,9 percenta, na ktorej bol na konci roku 2016. Dôvodom podľa nej budú zmenšujúce sa čisté úrokové marže a štedré vyplácanie dividend.
Ziskovosť bude naďalej klesať
Ziskovosť slovenských bánk bude naďalej klesať v dôsledku znižovania marží, konštatuje Moody’s. Nízke úrokové sadzby a silná konkurencia medzi bankami krajiny podľa agentúry zmenšuje marže pri úveroch a poškodzuje ich čistú ziskovosť, ktorá je mierne nižšia v porovnaní s priemerom v prípade bánk ostatných stredoeurópskych krajín. Dodáva pritom, že slovenské banky kompenzujú tlak v oblasti marží sústreďovaním sa na výnosnejšie ale riskantnejšie úverové segmenty, ako sú úvery spotrebiteľom a malým a stredným firmám.

Prístup slovenských bánk k financiám a ich likvidita však podľa Moody’s naďalej budú dostačujúce, keďže úroveň domácich vkladov je vysoká a banky sa iba mierne spoliehajú na získavanie financií na trhu. Moody’s však očakáva, že emisie krytých dlhopisov slovenskými bankami sa zvýšia, keďže sa aktualizuje regulácia a objem úverov rastie rýchlejšie ako výška vkladov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Moody's