Agentúra Moody's potvrdila úverovú spoľahlivosť Európskej únie

ECB
Ilustračné foto noppasinw/FreeDigitalPhotos.net

Ratingom EÚ agentúra ponechala stabilný výhľad, keďže úverová bonita únie podľa nej dokáže odolať negatívnym vplyvom odchodu Veľkej Británie.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s potvrdila Európskej únii dlhodobý emisný rating na stupni Aaa, rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na úrovni Aaa a rating krátkodobých záväzkov na stupni (P)P-1. Zároveň potvrdila ich stabilný výhľad. Agentúra uviedla, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti EÚ potvrdila predovšetkým vzhľadom na veľmi silnú podporu zo strany členských krajín a konzervatívne riadenie rozpočtu únie.

Agentúra poukázala na zlepšenie úverovej bonity členských štátov. Od júna 2016 totiž zvýšila ratingové hodnotenie šiestich krajín únie, a to Írska, Španielska, Slovinska, Maďarska, Cypru a Grécka, zhoršila iba hodnotenie Veľkej Británie. Stabilný výhľad ratingov EÚ odzrkadľuje jej veľmi silný úverový profil a názor agentúry, že úverová bonita únie dokáže odolať negatívnym vplyvom odchodu Británie.

„Hoci Veľká Británia je jedným z kľúčových čistých prispievateľov do rozpočtu EÚ, neočakáva sa, že jej odchod bude mať vplyv na rating únie. Výpadok v rozpočte EÚ v dôsledku brexitu môžu vykompenzovať ostatné členské krajiny, škrty v rozpočte alebo kombinácia oboch opatrení,“ konštatovala agentúra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMoody's