Agentúra S&P potvrdila krátko po voľbách ratingy USA

Dolár, Amerika
Ilustračné foto pixabay.com

Agentúra predpokladá, že akékoľvek prípadné opatrenia v oblasti obchodu alebo imigrácie podstatne neznížia trend ekonomického rastu USA.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Spojeným štátom americkým rating dlhodobých záväzkov na stupni AA+ a rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-1+. Výhľad dlhodobého ratingu zostáva stabilný. Agentúra uviedla, že ratingy potvrdila v súvislosti s tým, že v amerických prezidentských voľbách zvíťazil Donald Trump, keďže očakáva hladký presun výkonnej moci, čo je charakteristickým znakom demokracie v USA.
Zmena politiky by mala byť ľahšia
„Očakávame ďalšie informácie o formovaní vlády a politických návrhov, osobitne po tom ako zvolený prezident prevezme úrad. Okrem Trumpovho víťazstva zostáva v rukách republikánov Senát a Snemovňa reprezentantov. Zvolený prezident a Republikánska strana teda majú mandát a schopnosť uskutočniť zmenu politiky ľahšie v porovnaní s uplynulými rokmi, kedy vláda bola viac rozdelená,“ konštatovala agentúra S&P.

Pokiaľ ide o reálnu ekonomiku, agentúra predpokladá, že akékoľvek prípadne opatrenia v oblasti obchodu alebo imigrácie podstatne neznížia trend ekonomického rastu USA, ktorý sa odhaduje na úrovni 2 %. V prípade fiškálnej politiky S&P predpokladá, že akékoľvek uvoľnenie bude v rozumných medziach v súlade s tradičným prístupom Republikánskej strany k verejným financiám. Agentúra ďalej vychádza z toho, že sa bude rešpektovať nezávislosť amerického Federálneho rezervného systému a dolár zostane hlavnou svetovou rezervnou menou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom