Agentúra S&P potvrdila ratingy Európskej únie

Euro
Ilustračné foto. pixabay.com

Agentúra uviedla, že vystúpenie Británie z EÚ si bude vyžadovať nové a zložité rokovania o budúcom rozpočtovom rámci.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Európskej únii rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov na úrovni AA/A-1+ so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že od 27. júna, kedy znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti EÚ, nenastal vývoj, ktorý by ovplyvnil EÚ alebo čistých prispievateľov do jej rozpočtu. „V dôsledku toho potvrdzujeme ratingy EÚ,“ uviedla agentúra.

Agentúra očakáva potvrdenie záväzkov
S&P konštatovala, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ si bude vyžadovať nové a zložité rokovania o budúcom sedemročnom rozpočtovom rámci pre roky 2021-2027, avšak tieto rokovania vždy boli zdĺhavé a niekedy ich sprevádzali spory. „Očakávame, že zvyšných 27 členov EÚ opäť potvrdí svoje záväzky,“ uviedla agentúra. Dodala pritom, že na rozdiel od iných členských krajín Veľká Británia profituje z trvalej zľavy v oblasti svojich príspevkov do rozpočtu EÚ. Keď sa táto mimoriadna zľava fakticky zruší, podľa S&P sa zníži pravdepodobnosť mimoriadneho zaobchádzania v oblasti financií v prípade ktoréhokoľvek členského štátu.
Stabilný výhľad ratingov EÚ podľa agentúry odzrkadľuje jej presvedčenie, že z únie neodídu iné členské štáty a že zvyšných 27 členov opätovne potvrdí svoju podporu voči Európskej únii a jej kľúčovým programom výdavkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaStandard & Poor's